Dallime mes rishikimeve të "Voleza, Shqiperia"

113 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Ne pergjithesi ky fshat dallohet per probleme te renda sociale , kjo per shkak te neglizhences se organeve lokale te komunes Kastriot , por edhe te vete banoreve te saj. Ka nje keshille fshati qe funksionon sebashku me ate te fshatit vrajnt te ndodhur rreth 1 km siper Volezes. Punonjesit e administrates jane te paket dhe pjesea me e madhe e tyre punojne ne zonat e qytetit. Ne kete fshat ndodhet edhe shkolla 9 vjecare "Vrajnt" ne te cilen zhvillojne mesim tre fshatra ; Voleza,Vrajnti dhe Limjani ne raste te rralla edhe nxenes nga fshatra te tjere. infrastuktura eshte shume e dobet pavaresisht rruges se re te sapo ndertuar e cila ka shkuar drejt degradimit per shkak te mos mirmbajtjes se saj dhe punimeve te dobeta.
 
Popullsia merret kryesisht me bujqesi dhe blektori ( ne stinen e veres blektoret migrojne me bagetite e tyre kryesisht te imeta dhe gjedhe drejt bjeshkes rreth 5 km larg ). Burim tjeter te ardhurash sherbejne edhe mledhja dhe kultivimi (kohet e fundit) te bimeve mjeksore ndersa burimi kryesor i te arrdhurave mbeten remitancat e emigranteve kryesisht nga Greqia dhe Italia.<ref>https://sq.wikipedia.org/wiki/Komuna_Kastriot</ref>
 
=== Disa statistika ===
 
== Burimet ==
* (Liberi) Familja e VrenjtVrenjtit
* <ref>https://sq.wikipedia.org/wiki/Komuna_Kastriot</ref>
6

edits