Dallime mes rishikimeve të "Republika Çeke"

15 bytes added ,  8 vjet më parë
v
pastrim
No edit summary
v (pastrim)
| SKEDA_EMBLEMA = Coat of arms of the Czech Republic.svg
| SKEDA_EMBLEMA_MADHESIA = 90px
| SKEDA_HARTA = Czech_Republic_in_EuropeCzech Republic in Europe.svg
| SKEDA_HARTA_GJERESI = 250x250px
| MOTO_KOMBETARE = Pravda vítězí<br />[[shqip]]: E vërteta triumfon
| HIMNI_KOMBETARE = [[Kde domov můj]]<br />[[shqip]]: Ku është shtëpia ime?
| HIMNI_KOMBETARE_KENGA =
| KRYEQYTETI = Praga
| KRYEQYTETI_LOCACIONI =
| QYTETI ME I MADH = [[Praga]]
| GJUHAZYRTARE =
| QEVERIA =
| KRYEMINISTRI = Bohuslav Sobotka
| KRYETARI = Miloš Zeman
| DITAEPAVARESISE =
| SIPERFAQJA = 78,886
| SIPERFAQJA_VENDI = 114
| BPV_E_VITIT = 2012
| BPV_PER_BANORE = 27.190 dollarë
| IZHN =
| IZHN_I_VITIT =
| IZHN_VENDI =
| VALUTA = Korona çeke
| ZONA_KOHORE = [[UTC+1]]
| ZONA_KOHORE_NE_VERE = [[UTC+2]]
| CCTLD = [[.cz]]
| SHENJE_DALLUESE =
| KODI_TELEFONIK = 420
| PREFIKSI_RADIOFONIK =
| KODI_ISO = CZ
| ANETAR E =
| ANETAR =
}}
'''Republika Çeke''' është një shtet në [[Evropë]]n Qëndrore. Ajo kufizohet me [[Poloni]]në në veri, me [[Austri]]në në jug, me [[Sllovaki]]në në lindje dhe me [[Gjermani]]në në perëndim.
Republika Çeke është një demokraci përfaqësuese, parlamentare, pluraliste, shumë-partiake, me Kryeministrin si kreu i qeverisë. Parlamenti (''Parlament České republiky'') është dydhomësh, me Dhomën e Deputetëve (Çekisht: ''Poslanecká sněmovna'') (200 anëtarë) dhe Senati (Çekisht: ''Senát'') (81 anëtarë).
 
Presidenti i Republikës Çeke zgjidhej nga një sesion i përbashkët i parlamentit për një mandat pesëvjeçar, me jo më shumë se dy mandate të njëpasnjëshme. Ky sistem ishte praktikuar midis viteve 1993-20121993–2012. Që nga viti 2013, zgjedhjet presidenciale janë të drejtpërdrejta. Presidenti është kreu i shtetit formal me kompetenca të kufizuara specifike, ku më të rëndësishmet janë kthimi i projektligjeve në parlament, propozimi i gjyqtarëve të gjykatës kushtetuese për miratim në Senat dhe shpërndarja e parlamentit në disa rrethana të veçanta dhe të pazakonta. Ai gjithashtu emëron kryeministrin, si dhe anëtarët e tjerë të kabinetit me propozim të kryeministrit. Nga viti 2013 e në vazhdim, presidenti zgjidhet nga populli, jo nga parlamenti. Milosh Zeman ishte presidenti i parë çek i zgjedhur drejtpërdrejt.
 
Kryeministri është kreu i qeverisë dhe ushtron kompetenca të konsiderueshme, duke përfshirë të drejtën për të vendosur objektivat për politikat e jashtme dhe të brendshme, të mobilizojë shumicën parlamentare dhe zgjedhë ministrat e qeverisë.
 
== Njësitë administrative ==
: '''''Artikulli kryesor [[Njësitë administrative - Çeki|Njësitë administrative]]'''''
Republika Çeke ndahet në 14 njësi administrative të llojit rajon (org.:''kraje'', njëjës - ''kraj'') dhe kryeqytetit (''hlavní město'') [[Praga]] (Praha). Këto njësi administrative ndahen më tej në 77 njësi të nivelit të komunave (org.:''okresy'', njëjës ''[[okres]]'')..
 
[[Figura:CZ-cleneni.svg|500px|left|Harta e Republikës Çeke me rajone]]
!style="font-size:80%;line-height:1.25em;"| [[Targa e automjeteve|Shkronja e Targës]]
 
!Emri i Rajonit <br /> {{Shkronja të vogla|çekisht}}!! Emri i Rajonit <br /> {{Shkronja të vogla|shqip}}!!Qendra
|-
|align=center|A
|-
|align=center|S
|[[Středočeský kraj]] || {{Emblema|Rajoni Bohemian Qendror}} || [[Praga|Pragë]]
|-
|align=center|C
|[[Vysočina]] || {{Emblema|Rajoni Vysocina}} || [[Jihlava]]
|}
<br clear=all />
 
== Gjeografia ==
{{Kryesor|Gjeografia e Çekisë}}
Sipërfaqja e përgjithshme e Çekisë është 78,866 &nbsp;km<sup>2</sup>, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 49 45 '''V''', 15 30 '''L''' dhe 77,276 &nbsp;km<sup>2</sup> të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 1,590 &nbsp;km<sup>2</sup> ujë.
 
Klima e Çekisë është kontinentale e ndryshueshme me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë, me re dhe me dëborë.
 
Relievi i çekisë në Bohemi është shkëmbor i rrethuar nga malet e ulëta dhe rrafshnaltat ndërsa Moravia në jug është vend shkëmbor. Pika më e ulët gjendet nën brigjet e lumit Elbe (115m115&nbsp;m) dhe ajo më e larta me lartësi mbi nivelin e detit prej 1.602 metrave në vendin e quajtur Snezka.
 
== Ekonomia ==
 
<!--Lidhje me fletat zyrtare të shtetit-->
* Qeveria : [http://www.vlada.cz/1250/eng/aktuality.htm Government website],
* Kryetari : [http://www.hrad.cz/ Presidential website] (anglisht)
* Parlamenti : [http://www.psp.cz/cgi-bin/eng Chamber of Deputies website] (anglisht)
* Ministria :
<!--Lidhje te tjera-->
* [http://www.praguepost.com/ Prague Post] (gazete)
* [http://prague.tv/ Prague TV]
* [http://radio.cz/en/ Radio Prague]
* [http://www.czech.cz/ Czech.cz] -
* [http://www.czechtourism.com/index.php?lang=3 CzechTourism]
----
<!--Lidhje tjera-->