Ndryshimi mes inspektimeve të "Mahmud Ahmedinezhad"

Përditësim — Artikulli ishte vjetrue
v (Bot: Migrating 90 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q34448 (translate me))
(Përditësim — Artikulli ishte vjetrue)
[[Skeda:Mahmud Ahmedinezhad.jpg|thumb|300px|Mahmud Ahmedinezhad, Kryetar i Republikës Islamike të Iranit]]
'''Mahmud Ahmedinezhad''' (persisht: محمود احمدی‌نژاد, ''Mahmud Ahmadinežâd'', IPA: mæhˈmuːd æhmædiːneˈʒɒːd), i njohur edhe si '''Mahmoud Ahmadinejad''', ështëishte kryetari aktualkryetar, i gjashti me radhë, i [[Irani|Republikës Islamike të Iranit]]. Ish-kryebashkiak i [[Teheran]]it, Ahmedinezhad fitoi mandatin e parë katërvjeçar në zgjedhjet presidenciale të Iranit në vitin [[2005]] dhe u rizgjodh më 2009 për katër vjet të tjera. Si kryetar, ai mbanmbajti postin më të lartë të zgjedhur drejtpërdrejt nga qytetarët, si dhe kryenkreu funksionet e kreut të qeverisë dhe disa funksione ceremoniale të kryetarit të shtetit. Kreu i vërtetë i shtetit në Iran është Udhëheqësi Suprem, i cili mban komandën e forcave të armatosura dhe ka tagër t'i rishikojë vendimet politike të ligjvënësve dhe ekzekutivit.
 
Ahmedinezhad mban titullin e doktorit të shkencave, ndërsa në politikë njihet si konservator i pikëpamjeve islamike shiite dhe një kundërshtar i madh i [[SHBA]]-ve dhe [[Izrael]]it. Telashet e Ahmedinezhadit janë dështimi i planit të tij ekonomik si dhe marrëdhëniet me botën e jashtme. Ai ka mbrojtur programin bërthamor të Iranit, me gjithë kundërshtimin e botës perëndimore. Njëherësh, gjendja e rëndë e të drejtave të njeriut dhe të grave nuk ka ndryshuar gjatë gati një mandati presidence të Ahmedinezhadit.
Kryetari iranian është figurë tejet kundërthënëse dhe komentet e tij kanë bërë që të njihet si njeri dhunshëm dhe luftëdashës. Së fundi, pohimi i tij në një konferencë të OKB-së se Izraeli është shtet i ndërtuar në baza raciste u përcoll nga braktisja e sallës ku ai po mbante fjalim. Izraelin e quan "Regjim Sionist", dhe pohon se janë kundër [[Sionizmi]]t e jo kundër Hebrenjëve. <ref>http://www2.irna.com/tr/news/view/menu-448/1009063201125518.htm</ref>
 
Në zgjedhjet presidenciale 2009, Ahmedinezhad u sfidua nga dy kandidatë reformistë, ish-kryeministri [[Mir Hosein Musavi]] dhe ish-kryeparlamentari Mehdi Karubí, dhe një konservator, ushtaraku dhe ekonomisti Mohzen Rezai. Ahmedinezadh u rizgjodh me mbi 60% të votave, ndonëse kandidati i dytë, Musavi, nuk e ka pranuarpranoi akoma disfatën, duke u thirrur në parregullsi zgjedhore. Më 2013, vendin e Ahmedinezhadit e zuni pasuesi i tij [[Hasan Ruhani]].
 
== Shih dhe këtë ==