Dallime mes rishikimeve të "Devdas"

1.046 bytes added ,  16 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
vNo edit summary
No edit summary
{{Movie-Box|
|TSFOTO=''[[Figura:Devdas''.jpg|300px]]
|TS=Devdas
|TO=Devdas
|SP=[[India]]
<li>[[Aksha]]: Kalika
|Ç=
* [[Filmfare Awards]] 17 Nominime - 10 Fitime
* ...
|}}
 
'''Devdas''' ([[Hindi]]: देवदास, Devdās) është një [[film]] [[India|indian]] ([[bollywood]]) nga [[Sanjay Leela Bhansali]] me [[Aishwarya Rai]] dhe [[Shah Rukh Khan]] që u prodhua më [[{{F|2002]]}} sipas [[Romaniromani]]t të [[Saratchandra Chatterjee]].
 
== Përmbajtja ==
 
== Nominime & Çmime ==
UFilmi është Nominunominuar për [[Oscar]] si '''Filmi më i mirë në Gjuhë të huaj''' ''( Best Foreign Language Film ).'', ky ishte edhe filmi i parë i indisë është nominuar për ketë çmim.
 
I fitoi 10 çmime te [[Filmfare]].
 
=== Filmfare Awards 2002 ===
* [[Filmfare Best Movie Award|Best Movie]] - Bharat Shah
* [[Filmfare Best Actor Award|Best Actor]] - Shahrukh Khan
* [[Filmfare Best Actress Award|Best Actress]] - Aishwarya Rai
* [[Filmfare Best Director Award|Best Director]] - Sanjay Leela Bhansali
* [[Filmfare Best Supporting Actress Award|Best Supporting Actress]] - Madhuri Dixit
* [[Filmfare Best Female Playback Award|Best Female Playback]] - Kavita Krishnamurthy & Shreya Ghosal for "Dola Re Dola"
* [[Filmfare Best Cinematographer Award|Best Cinematographer]] - [[Binod]] Pradhan
* [[Filmfare Best Art Direction|Best Art Direction]] - Nitin Chandrakant Desai
* [[Filmfare Best Choreography Award|Best Choreography]] - Saroj Khan
* [[Filmfare Best Scene of the Year Award|Best Scene of the Year]] - Confrontation scene between Parvati and Chandramukhi.
 
== [[Trivia]] ==
24.783

edits