Dallime mes rishikimeve të "Shpresa Vreto"

484 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
'''Shpresa Vreto''' është autore e disa librave për fëmijë. Ajo ka bërë disa skenarë për filmat artistikë dhe për filmat e animuar. Në vitin 1978 ka shkruar skenarin e filmit vizatimor “Mirela”. Në vitin 1981 së bashku me Xhanfizé Kekon kanë realizuar skenarin e filmit “Kur xhirohej një film”. Pas pesë vjetësh vjen e vetme si autore në realizimin e filmit “ Fillim i vështirë”.
'''Shpresa Vreto''' autore e skenareve të fimit artistik, filmit të vizatuar si dhe autore e librave, shqiptare nga [[Shqipëria]].
 
Me Petrit Rukën ka bashkëpunuar në filmin “Një djalë dhe një vajzë” në vitin 1990. Disa nga librat që ka shkruar Vreto janë: “Shokë Shkolle”, “Vit i paharruar” etj. Pas viteve 1990 ka ideuar “Sirena e vogël” dhe “Bota ime”. Gjithashtu ka drejtuar një bibliotekë për fëmijë, për 12 vjet rresht.
Shpresa Vreto si duket veprimtarin e saj si përgatitëse e skenareve e ka filluar në filmin e vizatuar. Kështu dihet që ajo ndër të tjera, më 1978, ka pregatitur skenarin e filmit vizatimor ''[[Mirela]]'' <ref name=YT>[[youtube]] : [http://www.youtube.com/watch?v=h0xV6t8uYDk&feature=channel MiReLa]</ref>.Fotografia Më 1981, së bashku me [[Xhanfise Keko]]n bëjnë skenarin e filmit ''[[Kur xhirohej një film]]'' ndërsa më 1986 në filmin ''Fillim i vështirë'' na paraqitet si pregatitëse e vetme e skenarit të këtij filmi, për të vazhduar më tej në vitin 1990 me bashkëpunim, po ashtu si autorë skenash me [[Petrit Ruka|Petrit Rukën]] në filmin ''[[Një djalë edhe një vajzë]]''.
 
Shpresa Vreto po ashtu është autore edhe e librave. Të njohura janë librat me titujt ''Shokë shkolle'' <ref><tt>Shokë shkolle ''Shpresa Vreto''. Shtëpia Botuese "''Naim Frashëri''", 1978</tt></ref> dhe ''Vit i paharruar''<ref><tt>Vit i paharruar ''Shpresa Vreto''. Shtëpia Botuese "''Naim Frashëri''", 1983</tt></ref>
{{cung}}
nje nga veprat e saj eshte dhe 'fotografia'<ref>