Ndryshimi mes inspektimeve të "Klima e Evropës"

492 bytes removed ,  6 vjet më parë
bardh lopa
(bardh lopa)
[[Figura:Medclim.png|right|thumb|300px| Viset me klimë mesdhetare]]
 
barsh guda eshte lop [
=== Klima oqeanike (atlantike) ===
Klima oqeanike (atlantike) mbretëron në viset përgjatë bregdetit atlantik. Kjo klimë është nën ndikimin e oqeanit, [[Rryma e Golfit|rrymës së Golfit]] dhe erërave perëndimore, prandaj dallohet me vera të freskëta dhe dimra të butë. Reshje ka gjatë tërë vitit. Mjegullat janë të shpeshta, sidomos gjatë dimrit. Borë bie rrallë dhe qëndron pak. Kjo klimë depërton më thellë në kontinent se klima mesdhetare për shkak se nuk ka pengesa relievore.
 
=== Klima kontinentale ===
Anonymous user