Ndryshimi mes inspektimeve të "Harry Potter"

11.968 bytes added ,  6 vjet më parë
Reverted edits by Klein76 to last version by Klein Muci
(U largua krejt përmbajtja e artikullit.)
(Reverted edits by Klein76 to last version by Klein Muci)
[[Skeda:Harry, Ron & Hermione.jpg|thumb|350px|Harry, Ron & Hermione (pamje nga filmi V)]]
 
'''Harry Potter''' është një seri e përbëre prej shtatë romanesh fantastik të shkruajtura nga autorja britanike, [[J. K. Rowling]]. Seritë, të emëruara pas karakterit titular, rrëfejnë aventurat e një magjistari të ri, të quajtur Harri Poter, dhe shokëve të tij, Ronald Uezli dhe Hermione Grenxhër, të cilët janë studentë në Shkollën e magjistarëve dhe shtrigave të Hoguartsit. Historia bën fjalë për qëllimin e Harrit për t’u përballur me magjistarin e errët, Lordin Fluronvdekje, i cili ka për qëllim të bëhet i pavdekshëm, të pushtojë botën e magjisë, të nënshtrojë njërëzit jo-magjistarë (babanacët), dhe të shkatërrojë të gjithë ata që qëndrojnë në rrugën e tij.
 
Që prej nxjerrjes së romanit të parë, “[[Harry Potter dhe Guri Filozofal]]”, në 30 Qershor, 1997, librat kanë fituar një popullaritet të pamasë dhe kritika të shumta pozitive, duke u kthyer në një sukses komercial kudo në botë. Seritë kanë hasur gjithashtu në disa kritika negative, duke përfshirë shqetësimin për tonin e errët të përdorur në të shkruar. Vepra është përkthyer në 73 gjuhë të ndryshme dhe deri në qershor të 2013-tës janë shitur rreth 400 - 450 milion kopje, duke e kthyer sagën Harri Poter ne nje nga seritë e librave më të shitur në historinë botërore. Katër librat e fundit kanë vendosur rekordin për librat e shitur më shpejtë në histori, me një total prej 11 milion kopjesh të shitura në Sh.B.A vetëm në 24 orët e para që nga dalja ne treg.
 
Një seri e shumë zhanreve, duke përfshirë fantazinë, arritjes së moshës dhe tregimit të shkollës Britanike (me elementet e misterit, thrillerit, aventurave dhe romancës), Harri Poter ka shumë kuptime kulturore dhe referenca. Sipas Rowling, tema kryesore është vdekja. Gjithashtu trajtohen dhe tema të ndryshme, si paragjykimi dhe korrupsioni.
 
Seritë u botuan fillimisht në gjuhën angleze nga dy botues të mëdhenj si: “[[Bloomsbury]]” në Mbretërinë e Bashkuar dhe “[[Scholastic Press]]” në Shtetet e Bashkuara te Amerikës. Seria është e ndarë në shtatë libra, të gjitha më pas të kthyera në filma. Libri i shtatë është ndarë në dy pjesë për të realizuar gjithsej tetë filma nga Warner Bros Pictures, seria e filmave me fitimin më të madh në të gjitha kohërat, duke kushtuar me shumë se 15 miliard dollar në total.
 
Falë suksesit të librave dhe filmave , Harri Poter është tashmë dhe një park, “[[The Wizarding World of Harry Potter]]” (Bota e magjisë së Harri Poterit) në Universal Parks & Resorts' Islands of Adventure (Parkun Universal & Resortin e Ishujve të Aventurave).
 
== Speciale nga Deathly Hallows (Dhuratat e Vdekjes) ==
Thashethemet që Harry, Roni ose Hermione vdesin nuk janë të vërteta. Është e vërtetë që Fred Weasley vdes ndërsa Georgeit ia prejnë veshin. Ana e errët dhe profecia zhduken. Severus Snape bëhet drejtor i Hogwartsit. Është personazh pozitiv, shumë besnik ndaj Urtimorit dhe tragjik. Vdes. Ai kishte mbrojtur Harry-n gjate gjithe kohes, per hir te dashurise qe kishe patur per te emen. Grabitqarët marrin fund. Wormtail bën vetvrasje. Gjithashtu edhe personazhi i dashur Mad Eye Moody vritet. Bellatrix Lestrange, ndër Hamortët që vranë më së shumti kundërshtarë vritet nga më e buta dhe e kujdesshmja, Molly Weasley. Harry vazhdon jetën e tij me bashkëshorten Ginny Weasley dhe me fëmijët: James Potter, Albus Severus Potter dhe Lily Potter.
 
== Seritë ==
{| class="wikitable sortable"
!Seria
!style="width:300px;" |Titulli [[gjuha angleze|anglisht]]
!style="width:300px;" |Titulli shqip
|-
|1°
|[[Harry Potter And The Philosopher's Stone]]
|[[Harry Potter dhe Guri Filozofal]] <ref>[http://worldcat.org/oclc/50325021&referer=brief_results worldcat.org]</ref>
|-
|2°
|[[Harry Potter And The Chamber Of Secrets]]
|[[Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave]] <ref>[http://worldcat.org/oclc/51843821&referer=one_hit worldcat.org]</ref>
|-
|3°
|[[Harry Potter And The Prisoner Of Azkaban]]
|[[Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit]] <ref>[http://worldcat.org/oclc/53354300&referer=one_hit worldcat.org]</ref>
|-
|4°
|[[Harry Potter And The Goblet Of Fire]]
|[[Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit]] <ref>[http://worldcat.org/oclc/56628579&referer=one_hit worldcat.org]</ref>
|-
|5°
|[[Harry Potter And The Order Of The Phoenix]]
|[[Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit]] <ref>[http://worldcat.org/oclc/57515495 worldcat.org]</ref>
|-
|6°
|[[Harry Potter And The Half-Blood Prince]]
|[[Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier]] <ref>[http://worldcat.org/oclc/67996791 worldcat.org]</ref>
|-
|7°
|[[Harry Potter And The Deathly Hallows]]
|[[Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes]]
|}
 
Janë bërë pesë filmat e parë nga [[Warner Bros.]], ndërsa filmi i gjashtë është në post-produksion. Të gjitha seritë e librave mund mund të gjenden në gjuhën shqipe, duke përshfirë edhe librin e fundit, Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes, i dal në shitje nga data 20 maj 2008.
 
== Personazhet ==
=== Nxënësit ===
* Harry Potter (G)
* Hermione Granger (G)
* Ronlad Wesley (G)
* Fred Weasley (G)
* George Weasley (G)
* Ginny Weasley (G)
* Neville Longbottom (G)
* Cho Chang (R)
* Luna Lovegood (R)
* Parvati Patil (G)
* Padma Patil (R)
* Colin Creevey (G)
* Lee Jordan (G)
* Dean Thomas (G)
* Seamus Finnigan (G)
* Draco Malfoy (S)
* Gregory Goyle (S)
 
=== Profesorët ===
* [[Albus Dumbledore]] ( Drejtues is shkolles )
* Minerva McGonagal (G) Transfigurim
* Severus Snape (S) Pocione ( lengjet magjike )
* Rubeus Hagrid (G) MireMbajtesi i krijesave magjike (viti III)
* Alastor Mad Eye Moody (G) Mbrojtja ndaj arteve te zeza (viti IV)
* Filius Fltiwick (R) Magji Personaliteti
* Pomona Sprout (H) Herbiologji ( botani )
* Dolores Umbridge (M) Mbrojtja ndaj arteve te zeza (viti V)
* Remus John Lupin (G) Mbrojtja ndaj arteve te zeza (viti III)
* Gilderoy Lockhart (H) Mbrojtja ndaj arteve te zeza (viti II)
 
=== Ministria ===
* Cornelius Fudge
* Barty Crouch
* Dolores Umbdrige
[[Skeda:Dursley_family.jpg|thumb|300px|Familja e Dursleyve]]
=== Familja e Dursleyve ===
 
* Vernon Dursley
* Petunia Dursley
* Dudley Dursley
* Marge Dursley
 
=== Grabitqarët (Marauders) ===
* Moony (Hënori) - Remus John Lupin
* Wormtail (Bishtkrimbi) - Peter Pettigrew
* Padfoot (Hapabuti) - Sirius Black
* Prongs (Bridega) - James Potter
 
=== Hamortët (Death Eaters) ===
* Barty Crouch Junior
* Lucius Malfoy
* Bellatrix Lestrange
* Severus Snape (ish-hamort)
* Igor Karkaroff (ish-hamort)
* Draco Malfoy
* Harry Potter (ish-harmort pas mbarimit )
Shenim: Narcisa Malfoy mendohet te kete qene Hamorte, por ky fakt nuk ka qene prezantuar asnjehere neper libra. Me vone, Rowling deklaron se Narcisa Malfoy [[nuk]] eshte hamorte.
 
== Hogwarts ==
[[Skeda:Hogwarts.jpg|thumb|300px|Hogwarts]]
 
Sipas një legjende një mijë vjeçare thuhet se Hogwartsi u formua nga katër magjistarë:
 
* Godric Gryffindor(GORDRIK GRIFARTI)
* Salazar Slytherin (SALAZAR GJARPERBLERTI)
* Helga Hufflepuff (HELGA BALDOSKUQI)
* Rowena Ravenclaw (ROVENA KORBEZIU)
 
Pasi që formuan Hogwartsin vendosën që ta ndajnë në katër shtëpi. Godric Gryyfindor i jepte rëndësi më shumë nxënësve trima. Salazar Slytherin donte që në shkollë të pranoheshin vetëm gjakpastërit. Helga siç ishte edhe vetë i çmonte nxënësit zemërgjërë dhe Rowena Ravenclaw thoshte që nxënësit duhej të ishin intelegjentë.
 
Në Gryffindor shkon Harry Potter me shoqërinë e tij.
 
Në Slytherin janë armiqtë e tyre dhe janë antipatikë për të gjitha shtëpitë.
 
Në Hufflepuff dhe Ravenclaw ka miq tjerë të Harry Potterit që i ndihmojnë shumë sidomos për formimin e Armatës së Urtimorit.
 
== Quidditch (Kuidiç) ==
[[Skeda:Stadium Kuidiçi (pamje nga filmi goblet of fire).jpg|thumb|300px|]]
Është sporti më i popullarizuar në botën e magjisë. Përshkruhet si sport shumë i vrazhdë. Luhet në ajër me fshesa me katër topa dhe me gjasthë porta rrethore shumë të larta.
Lojtaret e Grifindorit jane:
Harry Potter ( Sulmues )
Oliver Wood ( Mbrojtes )
Angelina ( Sulmues )
Lisa ( Sulmues )
Fred Weasley ( Portjer )
George Weasley ( Mbrojtes )
 
== Armata e Urtimorit (Dumbledore's Army) ==
[[Skeda:DA.jpg|thumb|300px|DA Logo]]
Kjo armatë formohet nga Harry Potteri dhe miqtë e tij në vitin e pestë për të luftuar Voldemortin. Është armatë e fshehtë për shkak se Ministria e Magjisë nuk e pranon kthimin e Voldemortit.
 
'''Anëtarët''':
 
* '''Gryffindor''':
* 1. Harry Potter
* 2. Hermione Granger
* 3. Ronald Weasley
* 4. Ginny Weasley
* 5. Fred Weasley
* 6. Geroge Weasley
* 7. Neville Longbottom
* 8. Seamus Finnigan
* 9. Lee Jordan
* 10. Dean Thomas
* 11. Colin Creevey
* 12. Denis Creevey
* 13. Angelina Johnson
* 14. Katie Bell
* 15. Alicia Spinnet
* 16. Parvati Patil
* 17. Lavender Brown
 
* '''Ravenclaw''':
* 18. Cho Chang
* 19. Marietta Edgecombe
* 20. Luna Lovegood
* 21. Padma Patil
* 22. Anthony Goldstein
* 23. Michael Corner
* 24. Terry Boot
 
* '''Hufflepuff''':
* 25. Zacharias Smith
* 26. Hannah Abbot
* 27. Justin Finch-Fletchley
* 28. Susan Bones
* 29. Ernie Macmillan
 
Ka edhe anëtarë tjerë.
 
= Lojerat(Games) =
* 2001: ''Harry Potter and the Philosopher's Stone''
* 2002: ''Harry Potter and the Chamber of Secrets''
* 2004: ''Harry Potter and the Prisoner of Azkaban''
* 2005: ''Harry Potter and the Goblet of Fire''
* 2007: ''Harry Potter and the Order of the Phoenix''
* 2009: ''Harry Potter and the Half-Blood Prince''
* 2010: ''Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1''
* 2011: ''Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2''
[[Skeda:Sirius Black & Harry Potter (kundër Voldemortit).jpg|thumb|300px|]]
 
== Triwizard Tournament ==
Para shumë kohëve mbahej Kupa e Tre Magjistarëve në Hoguarts. Për shkak të dëmeve që shkaktoheshin dhe vdekjes së nxënësve kjo kupë u ndalua. Pas një farë kohe, për të rikthyer kënaqësitë që falte kjo garë Albus Dumbledore bën thirrje që të mbahet. Marrin pjesë shkollat:
 
* Hogwarts me drejtor Albus Dumbledore
* Durmstrang me drejtor Igor Karkaroff
* Beauxbatons me drejtoreshë Madame Maxime
 
Ndërsa nxënësit ishin ata që do të paraqitnin vlerat e shkollave të tyre dhe duheshin të zgjidhen vetëm 3 nxënës.
Cdo shkollë duhej të paraqitej me nga një nxënës. Nxënësit të cilët nuk i kishin mbushur 17 vjeç nuk u lejohej të merrnin pjesë në garë.
 
Nxënësit percaktoheshin permes kupes së zjarrit ku mjafton ta shkruash emrin dhe ta hedhësh atë në kupë.
 
Përfaqësues i shkolles së Beauxbatons (Babatonit) u zgjedh Flër Delkur.
 
Përfaqësues i shkolles së Durmstrang (Drumstrangut) u zgjedh Viktor Krum.
 
Përfaqësues i shkolles së Hogwarts (Hoguortsit) u zgjedh Sedrik Digori. Në momentin kur Urtimori shpall konkurentët, nga kupa e zjarrit del edhe një emër: Harry Potter dhe kështu Harri bëhet konkurenti i katërt.
 
== Fjalorth ==
* Babanac - pa aftësi magjie
* Gjakpastër - me të dy prindërit magjistarë
* Gjakprishur - që ka lindur babanace
* Gjakperzier - me njërin prind magjistar e njërin babanac
* Magjinuk - me prindër magjistarë, por pa aftësi magjike
 
== Referenca ==
{{reflist}}
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.harrypotter.com harrypotter.com]
* [http://www.joindumbledoresarmy.com joindumbledoresarmy.com]
* [http://en.potterish.com potterish.com]
* [http://www.mugglenet.com mugglenet.com]
* [http://www.hp-lexicon.org hp-lexicon.org]
* [http://www.hpana.com hpana.com]
* [http://veritaserum.com veritaserum.com]
* [http://www.jkrowling.com jkrowling.com]
* [http://home.hccnet.nl/h.kip/kaft/page2.html Galeria e kopertinave të Harry Potter në gjuhën shqipe]
 
[[Kategoria:Harry Potter]]
[[Kategoria:Filmseri]]
[[Kategoria:Romane]]
[[Kategoria:Sh.B. Dituria]]
[[Kategoria:Filma bazuar në roman]]
 
{{Link FA|als}}