Ndryshimi mes inspektimeve të "Falja (fetare)"

42 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Lutja është një thirrje e muzës apo akt që synon të aktivizojë një marrëdhënie me një hyjni , një objekt adhurimi, ose një entitet shpirtëror përmes komunikimit të qël...)
 
[[File:Bows3.JPG|thumb|271x271px|Falja ]]
Lutja është një thirrje e muzës apo akt që synon të aktivizojë një marrëdhënie me një hyjni , një objekt adhurimi, ose një entitet shpirtëror përmes komunikimit të qëllimshme. Lutja mund të jetë një formë e praktikës fetare , mund të jetë individ ose komunale dhe të bëhet në publik ose në jetën private. Kjo mund të përfshijë përdorimin e fjalëve apo këngë. Kur gjuha është përdorur, lutja mund të marrë formën e një himni , yshtje , formal kredo , ose një jepte të shpreheshin spontane në personi që lutet. Ka forma të ndryshme të lutjes si ka lutje lutje, lutje e lutje , falënderim, dhe adhurimit / lavdërim. Lutja mund të drejtohet drejt një Zoti duke kërkuar udhëzime , duke kërkuar ndihmë, duke rrëfyer mëkatet apo për të shprehur mendimet e dikujt dhe emocionet. Kështu, njerëzit luten për shumë arsye të tilla si përfitime personale ose për hir të të tjerëve.
Anonymous user