Ndryshimi mes inspektimeve të "Duoden"

217 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Segmenti i pare i [[zorres e holle|zorres se holle]], i cili lidh [[Stomaku|stomakun]] me [[jejunumi|jejunumin]]. Rreth 25cm i gjate. Ne duoden ndodh nje perzierje e sekrecioneve te stomakut, [[Pankreasi|pankreasit]] dhe [[Mëlçia|melcise]].
== Funksionet ==
Duodeni kontrollon ritmin e zbrazjes se stomakut me ane te rrugeve hormonale. Sekreton [[Kolecistokina|Kolecistokinen]] dhe [[Sekretina|Sekretinen]] si pergjigje ndaj transportit te [[kima gastrike|kimes gastrike]] gjate hapjes se [[pilori|pilorit]]. Kjo nxit melcine dhe [[lengu i temthit|lengun e temthit]] te prodhoje [[lengu biliar|lengun biliar]], gjithashtu nxit dhe pankreasin te cliroje [[bikaronate]] dhe [[enzima digjestive|enzimat digjestive]]. Te gjitha produktet, si ato te melcise dhe te pankreasit derdhen ne duoden permes [[Ampula e Vater-it|ampules se Vater-it]], per te mundesuar fazat e metejshme te tretjes.
15

edits