Ndryshimi mes inspektimeve të "Hormonet tretës"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Rinstinkt zhvendosi faqen Hormonet digjestive te Hormonet tretës: Fjala "tretës" e zëvendëson më së miri "digjestiv". Tretës nga tretje (procesi), të treturit, i tretur etj.)
 
== Sekretina ==
Sektretina është hormon indor i mukozës së [[duoden|zorrës dymbëdhjetëgishtore]], i cili aktivizohet dhe lirohet nën ndikimin e acidetiti të lukthit. Përmes gjakut bartet tek [[pankreasi]], ku e stimulon sekretimin e një sasie të madhe të lëngut pankreatik. Sipas strukturës kimike është polipeptid i ndërtuar prej 24 aminoacideve. E stimulon edhe sekretimin e vrerit, kurse e inhibon atë të gastrinës.
 
== Holecistokinina ==
15

edits