Dallime mes rishikimeve të "Arta Dobroshi"

49 bytes added ,  8 vjet më parë
Pallati i ëndrrave
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
(Pallati i ëndrrave)
'''Arta Dobroshi''' është aktore shqiptare nga [[Kosova]].
 
Gjatë luftërave të Ballkanit, prindërit e saj e dërguan atë për disa muaj në Albany të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku edhe i përjetoi kontaktet e para me aktrimin. Në moshën 17-vjeçare, Arta kthehet në vendlindjen e saj në [[Kosova|Kosovë]], për të studiuar katër vite me radhë aktrimin në Akademinë e Arteve në [[Prishtina|Prishtinë]], dhe në vijim të luajë si aktore teatri në pjesë klasike, sikur në „Një ëndërr vere” të [[Shekspiri|Sheksipirit]] ose edhe të veprojë nëpër shfaqje moderne të vendasve të saj të njohur. Në mesin e tyre [[Ekrem Kryeziu]], [[Ismail Kadare]] ([[Pallati i Ëndrraveëndrrave]]), koreografi Gjergj Prevazi (Tranzicioni) dhe Almir Bukvic (Aristoteli në Bagdad).
 
Po gjatë kësaj kohe, Arta luan edhe role në filma të shkurt. Pas disa prodhimeve të mëdha si „Syri Magjik” i Kujtim Çashkut apo „[[Trishtimi i zonjës Shnajder]]”, Arta ua tërhoqi vëmendjen dy kinematografistëve belgë. Vëllezërit Dardenne i ofruan asaj rolin kryesor në një film të madh të tyre. Filmi [[Heshtja e Lornës]], e festoi premierën e tij në festivalin e 61-të në Kanë, ku aktorja shqiptare bashkë me argjentinasen Martina Gusman ishin favoritet kryesore për çminin e aktrimit. Një ngritje e pakrahasueshme, e cila u vlerësua nga të gjithë kritikët dhe nga e përditshmja franceze „[[Le Monde]]” si „Margaritar i ri i Dardenne-ve“.
* [[Baby]] ([[2010]]) .... Sara
* [[Lutjet e dashurisë|Kronikë provinciale]] (2009)
* [[Le silence de Lorna - [[Heshtja e Lornës]] (2008) .... Lorna
* Smutek paní Snajdrové - [[Trishtimi i zonjës Shnajder]] (2008) .... Ema
* [[Syri magjik]] ([[2005]]) .... Viola