Dallime mes rishikimeve të "Euklidi"

168 bytes added ,  8 vjet më parë
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Bot: Migrating 116 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q8747 (translate me))
{{Leter figura|Euklid-von-Alexandria 1.jpg}}
{{Letër portreti|Euklidi i Aleksandrisë}}
 
<!-- {{Leter emri|}}-->
<!-- {{Leter mbiemri|}} -->{{Leter ditëlindje| rreth [[365 p.e.s|365]] }}
{{Leter ditëlindje| rreth [[365 p.e.s|365]] }}
{{Leter vendlindje| ? }}
{{Leter ditëvdekje| rreth [[275 p.e.s|275]] }}
{{Leter vendvdekje| Aleksandri }}
<!-- {{Leter shtetësie|}} -->
<!-- {{Leter shtetësie|}} -->{{Leter nacionaliteti|{{grek antik}}}}
{{Leter profesioni|{{matematikant}}}}
<!-- {{Leter mirnjohje|}}-->
'''Euklidi''' (Euklidi i Aleksandrisë / [[Greqishtja e lashtë|gr.]] ''Εὐκλείδης'' rreth [[365 p.e.s.|365]] – [[275 p.e.s.|275]] p.e.s.) është themelues i metodës aksiomatike në gjeometri. Ai të gjitha njohuritë gjeometrike por edhe matematike të kohës së vet i përmblodhi dhe i sistematizoi në 13 libra të cillat njihen me titullin ''Elementet''.
 
== Shiko dhe këtë ==
ai qendronte gjate gjithe kohes ne internet dhe me i pod-in e tij ai arrti te bente shpikje tereja ne gjeometri duke i dhene brezeve te reja nje arsye per ta MALLKUAR.
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/~history/Mathematicians/Euclid.html Euclid entry] -''anglisht''- gupë punuese
Anonymous user