Ndryshimi mes inspektimeve të "Fan Noli"

26 bytes added ,  6 vjet më parë
Kontributi më i gjerë i Nolit qe në fakt ai i stilistit, siç shihet ndë përkthimet e tij. Bashkë me Faik Konicën mund të vlerësohet si ndër stilistët më të mëdhenj të dialektit Toskë. Afria që kishte me gjuhët e huaja, [[Greqishtja|greqishten]], [[gjuha angleze|anglishten]] dhe [[gjuha frënge|frëngjishten]] e aftësoi ta bënte [[gjuha shqipe|shqipen]] në një gjuhë të stërholluar dhe elegante,<ref name="re"/> ndonëse pak folklorike.<ref name="eb"/> Noli përktheu mjaft autor amerikanë dhe europianë të shek. XIX, duke vënë në punë veshin muzikor, mundi të pasqyronte stilin dhe ngjyrat e ritmit të origjinalit.
 
Ndonëse vetë nuk shkruajti shumë në lëmë të letërsisë, ngelet një letrar i madh.<ref name="re"/>Fan NoIi ka qene dhe prift
 
=== Disa poezi nga Fan Noli ===
Anonymous user