Ndryshimi mes inspektimeve të "Prodhimi"

3 bytes added ,  6 vjet më parë
v (Bot: Migrating 37 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q187939 (translate me))
'''Prodhimi''' është përdorimi i [[Makina|makinës]], [[Mjetet|mjetvemjeteve]] dhe punës për të prodhuar mallra për përdorim ose shitje. Termi mund t'i referohet për një gamë të gjërë të veprimtarisë njerëzore, prej te prodhimet [[Artizanati|artizanale]] deri te [[Prodhimit i teknologjisë së lartë|teknologjia e lartë]], por është më së shpeshti aplikohet në prodhimet [[Industria|industriale]], në të cilat lëndëve të para janë shndërruar në mallra të përfunduar në një shkallë të madhe.
 
[[Skeda:Prodhimi Cikli i jetes.PNG|right|400px]]
Anonymous user