Dallime mes rishikimeve të "Ekonomia e Belgjikës"

v
v (Bot: Migrating 15 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1769535 (translate me))
== Enegjetika ==
==Industria==
Ne saje te pasurise me thengjill si edhe me importin e xeheve nga jashte,Belgjika e zhvilloi metakurgjine e zeze dhe me ngjyra.Prodhon hekur.qelik,baker,plumb,zink e jallaj.
 
==<nowiki/>==
== Bujqësia ==
Klima e lagësht ia mundëson rritjen e drithërave,kulturave industriale,perimët e pemët. Vetem 25% e territorit perdoret per veprimtarite e ndryshme bujqesore, prodhimet qe merren jane ne sasi shume te medha. Kjo arrihet ne saje te mekanizimit te lartedhe sistemit te dendur te kanaleve vaditese. Blegtoria jep 70% te prodhimit te pergjithshem bujqesor.
 
== Komunikacioni ==
Komunikaconi eshte shum i zhvilluar,si ai detar,ashtu edhe ai tokesor e ajror.
== Tregëtia==
 
{{Evropa-gjeo-cung}}
4

edits