Dallime mes rishikimeve të "Ymer Shkreli"

1.388 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(asgje)
No edit summary
Ymer Shkreli, i lindur në Shkrel të Rugovës më 1945. Ymeri e kreu shkollën fillore në Haxhaj të Rugovës e shkollën normale në Prishtinë. Pak kohë punoi si mësues në Rugovë e pastaj studioi Gjuhën e Letërsinë Shqipe në Universitetin e Prishtinës.
{{pa referenca}}
Ymer Shkreli nisi krijimtarinë letrare në moshë të re dhe kishte talent të rrallë dhe të gjithanshëm. Shkroi dhjeta vepra: romane, drama e poezi, për të rritur e për fëmijë. Është autori më i shpërblyer në Kosovë. Për disa vite ishte redaktor i Rilindjës për fëmijë.
Momentalisht jeton në Zvicër.
 
 
== Botime ==
 
*"Princesha e Dukagjinit",
*"Princi i Bjeshkëve të Nemuna",
*"Ditari i Lec Pazhecit",
*"Kthema pranverën time",
*“Lec Pazheci”, roman humoristik
*"Bali Katravella", roman humoristik
*"Autobiografia" prozë humoristike
*"Hëna po shkon nuse", tregime
*"Ditari i hajnit"
*"Romanella"
*"Bima e dreqit", tregime
*"Pikëpjekja", roman
*"Shpendkeqja", roman
*"Ura e xhehnemit", Roman
*"Kërkoj dënim me vdekje", poezi
*"Febris"
*"Ballkanica"
*"Vdekja në ajër të pastër"
*"Njeriu me bisht"
*"Trilogji Ilire"
*"Heronjtë e kombit" - dramë
*"Zeka i Zi udhëton përnë Babilon"
*"Teatri i vogël i Deli Ukës", dramë
*"Absurdi", dramë
*"Shpend Sokoli i Sokol Shpendit", dramë
*"Genti", dramë
*"Hotel kashta", dramë
*"Poezia"- lektyrë shkollore për nxënësit e klasës së 8-të.
 
 
 
 
 
[[Kategori:Shkrimtarë shqiptarë]]
[[Kategori:Lindje 1945]]