Dallime mes rishikimeve të "Esad Dujaka"

13 bytes added ,  7 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{Leter Tabela Fund}}
''' Esad Dujaka ''' gazetar i Radio Televizionit [[RTV21]] <ref>[http://www.gtr-center.org/Media_Contact_List.htm MEDIA CONTACT LIST]</ref>, shqiptar nga [[Kosova]]. I lindur ne Gjakove, me 15.06.1945. Me 1 korrik 1968 punesohet gazetar ne revisten javore Zeri i Rinise ne Prishtine. Aty punon deri me 01 janar 1974 ku kalon gazetar i Televizionit Prishtina. Aty punon vetem 6 muaj dhe kthehet gazetar ne te perditshmen Rilindja. Aty kreu detyren e reporterit te lire, pastaj te redaktorit te Kronikes se Qytetit dhe se fundit redaktor i DESK-ut. Kur u ndalua gazeta Rilindja nga pushteti serb i Milosheviqit, Dujaka dhe gazetaret e tjere te Rilindjes filluan ta botojne gazeten e perditshme BUJKU e cila ishte reviste dymujore kushtuar problemeve te bujqesise. Aty punoi deri me 31 maj 1998 prej nga kaloi ne te peritdhsmen e re Kosova Sot ne cilesine e redaktorit pergjegjes. Aty qendroi deri me 24 mars 1999 kur filloi lufta ne Kosove. Pas luftes prape u angazhua ne kete gazete deri ne fund te janarit 2000 qe me pastaj te kaloi ne RTV21 si producent i Departamentit Informativ, kurse nga viti 2009 është redaktor pergjegjes i WEB faqes se RTV21.
Ka botuar librin e kujtimeve "VITET E RILINJDES"(2013) ne shtepine botuese "Faik Konica" nga Prishtina dhe "Jalifat Puliching" nga Hjustoni (SHBA). Ne shkurt 2014, pikerisht medatenme edaten 12 kur gazeta e vetme e perditshme shqipe ne Kosoven e pas Luftes se Dyte Boterore, mbushi 69 vjet nga numri i pare, ky autor botoi librin "DEJA VU", botues "Jalifat Publiching" nga Hjustoni (SHBA). DEJA VU eshte postuar edhe ne Librarine elektronike.
 
Burimi i të dhënave
12

edits