Ndryshimi mes inspektimeve të "Universal Studios"

45 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
[[Skeda:Universal logo.jpg|300px|thumb|[[Logo]] e tanishme të '''Universal Studios''']]
 
[[File:Universal entrance.JPG|thumb]]
'''Universal Studios''' (njohur edhe si '''Universal Pictures''') është një [[filmstudio]] dhe një ndërmarrje e [[NBC Universal|NBC Universal Inc]] më e madhe amerikane.
 
 
== Historiku ==
[[File:Universal entrance.JPG|thumb|Pamja nga filmstudioja "Universal Pictures"]]
Themeluesi i Universal Carl Laemmle ishte nje emigrant gjerman me origjine cifute qe jetonte ne qytetin Oshkosh, ne Wiskonsin, ku dispononte nje dyqan te vogel veshjesh.
Gjate nje udhetimi per ne Çikago ne 1905, u habit shume ka popullariteti i madh qe kishin kinemate e Nickelodeon, qe ishin kinema me kosto te ulet ku projektoheshin filma me metrazh te shkurter, me gjysme çmimi per arsye qe te mund te ndiqeshin nga te gjithe shtresat e popullsise. Sipas historise thuhet qe Laemmle vezhgonte me ore te tera shitjen e biletave, duke numeruar klientet dhe duke llogaritur fitimet ditore te kinemase. Pak jave pas ketij udhetimi ne Çikago ai shiti te gjitha veshjet bashke me dyqanin e tij, per te blere nje kinema te vogel te Nickelodeon.
Anonymous user