Ndryshimi mes inspektimeve të "Ablacioni (mjekësi)"

v
U kthye versioni 1396233 i bërë nga 77.242.22.130 (diskutimet)
v (U kthye versioni 1396234 i bërë nga 77.242.22.130 (diskutimet))
v (U kthye versioni 1396233 i bërë nga 77.242.22.130 (diskutimet))
{{Cung|mjekësia}}
'''Ablation (në [[mjekësia|mjekësi]])''' është term që përdoret për të emërtuar heqjen e një pjese të dëmtuar të trurit me anë të një ndërhyrjeje kirurgjike në tru (psikokirurgji). Ky operacion kryhet pasi është pikasur me anë të RMN (rezonance magnetike nukleare) se një zone e caktuar e trurit funksionon keq. Kjo metodë kryhet nga dega psikokirurgjisë dhe ndihmon në trajtimin e problemeve psikologjike.
 
== Shih edhe ==
serbes bici
[[Ablacioni]] (në gjeografi).
 
{{kujdes-med}}
 
[[Kategoria:Sëmundje]]
 
[[bg:Аблация#В медицината]]
[[en:Ablation#Medicine]]
[[fi:Ablaatio#Lääketiede]]
[[lt:Abliacija#Abliacija medicinoje]]