Ndryshimi mes inspektimeve të "Tetova"

6 bytes removed ,  6 vjet më parë
v
Reverted 1 edit by 109.69.5.57 (talk) identified as vandalism to last revision by 77.28.142.230. (TW)
v (Reverted 1 edit by 109.69.5.57 (talk) identified as vandalism to last revision by 77.28.142.230. (TW))
KOSOVA{{KUTIATetova}}
'''Tetova''' gjendet në pjesën veriperëndimore të [[Maqedonia|Maqedonisë]]. Ajo nga veriu kufizohet me [[Kosovë]]n, në lindje me [[Shkupi]]n, në jug me Makedonski Brodin dhe në jugperëndim dhe perëndim me [[Gostivari]]n. Tetova me sipërfaqe prej 1080 km<sup>2</sup> shtrihet në pjesën e poshtme të fushës së [[Pollogu]]t dhe është e rrethuar me Malin Sharr dhe Malin e Thatë, me një lartësi mbidetare prej 460-500 m. Klima mesatare kontinentale me [[temperaturë]] mesatare vjetore reth 11.6O°. Në Tetovë jetojnë afër 200.000 banorë, nga të cilët rreth 79 % [[Shqiptarë]], 21% [[Maqedonë]] dhe 6% Turk të tjerë, të vendosur në 92 vendbanime. Tetova ishte qendër ekonomike, kulturore dhe administrative që në kohrat antike ku përmendet me emrin Enea apo si e shkruan [[Tit Livi]]: Oaeneum ("In Penestiam ad Oaeneum..."). Në vitin [[2005]] nga [[komuna]] e Tetovës janë ndarë edhe nëntë komuna tjera, të cilat si qendër e zhvillimit marrin Tetovën.