Ndryshimi mes inspektimeve të "Zeki Muren"

No change in size ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
Muren kishte pasur veshje të mëdha, unaza zbukurime dhe të rënda përbëjnë, sidomos në vitet e mëvonshme të jetës së tij. Në shumë mënyra, ai kishte një rol pionier në dhënien e shoqërisë turke më të pranuar për homoseksualitetin. Ai, me stilin e tij të veçantë, mbeti një artist shumë të respektuar gjatë gjithë karrierës së tij, dhe në një kuptim, hapi rrugën për shumë artistë më vonë, më hapur homoseksual apo transeksuale turke. Stili i tij vizual tregon shumë ngjashmëri me Wladziu Valentino Liberace.
MuRenMuren ishte gjithashtu një poet i talentuar, duke botuar Bıldırcın Yağmuru (trembem Rain) në vitin 1965. Përveç kësaj, ai ka vepruar në kinemanë turke, starring në tetëmbëdhjetë filma dhe shkruar shumë nga rezultatet e tyre muzikore. Edhe pse ai nuk e konsideronte veten një piktor, ai e pikturuar si një hobi.
 
== Vdekja ==
Anonymous user