Dallime mes rishikimeve të "Ali Hadri"

16 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
[[Skeda:Ali Hadri.jpg|parapamje|200px]]
'''Ali Hadri''' është historian, akademik shqiptarëshqiptar. LindLindi në mars të vitit [[1928]] në [[Lushnja|Lushnjë]] të [[Shqipëria|ShqipërisShqipërisë]]ë.
 
== Biografia ==
 
Më 26 dhjetor 1970, ai mbrojti me sukses doktoraturën në Fakultetin Filozofik të [[Universiteti i Prishtinës|Universitetit të Prishtinës]] ai e mbrojti me sukses doktoraturën. Kjo datë ështëka enjë rëndësisërëndësi veçantë për arsimin dhe shkencën shqiptare, sepse ishtenë këtë kohë u krye doktorata e parë e mbrojtur në [[Universiteti i Prishtinës|Universitetin e Prishtinës]]. Mjafton ky fakt për ta vënë në pah rëndësinë e punës profesionale, edukative edhe shkencore të Ali Hadrit, i cili në Kosovë tashmë çmohet me plot të drejtë çmohet si themeltar i shkollës sonë të historiografisë kombëtare.
Ali Hadri ishte drejtori i parë i [[Instituti Historik i Kosovës|Institutit të Historisë së Kosovës]], ku punoi derisa organet e pushtetit të atëhershëm e shkarkuan nga detyra, për shkak të mbështetjes së kërkesave të studentëve në demonstratat e vitit 1981, të cilat i mbrojti me përkushtim, me forcën e argumentit dhe me guximin e një atdhetari të rrallë.
 
== Lidhje të jashtme ==
53

edits