Dallime mes rishikimeve të "Truri"

80 bytes added ,  8 vjet më parë
Sipas hulumtimeve të reja
v (Bot: Migrating 114 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1073 (translate me))
(Sipas hulumtimeve të reja)
[[Skeda:Cat brain.jpg|thumb|200px|Truri i [[Macja|maces]].]]
[[Skeda:Mouse brain.jpg|thumb|80px|Truri i [[miu]]t.]]
'''Truri''' ([[Latinishtja|lat]]. ''cerebrum'' dhe [[Greqisht|greq]]. ἐγκέφαλον - ''enkefalon'' - "në kokë" ) tek [[njeriu]] dhe [[Kafsha|kafshët]] [[Kurrizorët|kurrizore]] është pjesa e [[trupi]]t që gjendet në [[Koka|kokë]] i mbrojtur nga [[kafka]] dhe [[cipa trunore]] dhe që shërben për kapjen, përpunimin dhe ruajtjen e njoftimeve të marra (në nje nivel të lartë) nëpërmjet [[Organi|organeve]] [[Shqisa|shqisore]] ([[Syri|syve]], [[Veshi|veshëve]], etj.) për t´i shndërruar në lëvizje që janë mjeti i ndërveprimit me mjedisin e jashtëm. Truri është qendra e kontrollit të [[Sistemi nervor qendror|sistemit nervor qendror]]. Truri te shumica e kafshëve është i vendosur në kokë pranë aparatit shqisor dhe gojës. Kafshët [[Jokurrizorët|jokurrizore]] nuk zotërojnë një tru qendror apo një grumbull të veçuar [[Ganglioni|ganglionesh]]. Truri është një organ tejet i ndërlikuar. [[Truri i njeriut]], p.sh. përbëhet nga më shumë se 100200 miliardë [[Neuroni|neurone]], secili i lidhur me mëse 10.000 të tjerë. [[Neuroshkenca]] është studimi shkencor i trurit dhe gjithë sistemit nervor.
 
Truri ndahet ne disa grupe: