Xhindi: Dallime mes rishikimesh

711 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v Robot: Fixing double redirect
No edit summary
Rreshti 1:
'''Xhindët''' ([[Arabishtja|ar.]] الجن ''al-xhinn''; njëjës '''Xhindi''', [[Arabishtja|ar.]] الجني ''al-xhinni'') janë krijesa të krijuara nga [[Allahu]], nga [[zjarri]] që nuk lëshon tym.
#REDIRECT [[Dreqi]]
 
Ata janë të përmendur në [[Kurani|Kuran]] (në suren e 72-të, e quajtur ''[[Suretu El Xhinn]]'') si krijesa që banojnë në një botë të padukshme për [[Njeriu|njerëzit]]. Xhindët, ashtu si [[Njeriu|njerëzit]], kanë liri të zgjedhin a të bëjnë mirë ose keq. Këtë liri nuk e kanë [[Engjëjt në Islam|engjëjt]]. Si njerëzit, kanë shoqërinë e tyre dhe jetojnë në bashkësi. Ata nuk janë të dukshëm për njerëzit, por në të kundërt, ata i shohin njerëzit.
 
{{islam-cung}}
[[Kategoria:Islam]]