Dallime mes rishikimeve të "Ushojza pa kërcell"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 20 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q670377 (translate me))
 
<!-- Përmbajtja e artikulli -->
'''''{{PAGENAME}}''''' ( lat. ''Carlina acaulis'' L.) e njohur edhe si: roshetkë, qumështore, është antare e familjes [[Asteraceae]]. Emërtimin e ka marrë nga pozicioni karakteristik i lules së saj, e cila qëndron direkt mbi një rozetë gjethesh me gjemba, pa ekzistencën e një kërcelli.
 
Njihet për vajrat e saj të fortë me efekte të ndryshme mjekuese, ndërsa gonxhja e lules, kur është akoma e re, mund të përdoret për gatim në mënyrë të ngjashme me [[Angjinarja|angjinaret]].
 
Dy nënspeciet e njohura të saj janë:
* Carlina acaulis acaulis
* Carlina acaulis simplex
<!-- Prejardhja dhe prejarja e emrit-->
<!-- Elementet përbërse-->
<!-- Nyje interneti që kanë të bëjnë me temën -->
 
<!-- Emri i kategorisë së temës në projektin Commons --> {{Commonskat|Asteraceae}}
 
<!-- kategorizimi dhe ndëruiki -->
53

edits