Dallime mes rishikimeve të "Kallam Sheqeri"

1.151 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 82 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q36940 (translate me))
 
[[Skeda:Zuckerrohr.jpeg|thumb|150px|Kallam Sheqeri]]
 
'''Kallam Sheqeri''' ''(Saccharum officinarum)'' është një [[Bimët|bimë]], origjinënme e kaorigjinë nga [[Kina|AzinëAzia e lindjesjuglindore]]. Sot kjo lloj specieje e veçantë bari kultivohet kudo nëpër vendet tropikale dhe subtropikale, kryesisht për të prodhuar sheqer.
 
== Karakteristikat ==
Kërcejtë e bimës, ngjyra e të cilëve ndryshon në të gjelbër, rozë dhe të purpurt, arrijnë deri në 5 metra lartësi. Frutat e saj janë të thata dhe secila përmban vetëm një farë në brendësi. Korrja e kallamit të sheqerit nga njerëzit zakonisht kryhet përpara lulëzimit, për shkak se sheqeri i përftuar në këtë periudhë është më i plotë.
 
== Përdorimi ==
Pjesët e kërcelllit të kësaj bime janë përdorur që në kohë të hershme për t'u marrë lëngun e ëmbël që gjendet në brendësi, duke u përtypur. Për këtë qëllim, në Guinenë e Re ajo është kultivuar që mbi 8 mijë vjet më parë. Ndërsa nxjerrja e lëngut nëpërmjet zierjes ndoshta për herë të parë është realizuar në Indi, mbi 2000 vjet më parë. Kërcejtë dhe mbetjet nga industria e përpurnimit të sheqerit përdoren për ushqimin e bagëtive, ku është vënë re se derrat e ushqyer me të jepnin gica më të fortë dhe që rriteshin më shpejt se derrat e zakonshëm.
 
[[Kategoria:Bimë]]
53

edits