Dallime mes rishikimeve të "Qazim Koculi"

283 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
[[Skeda:Qazim_Koculi.jpg|thumb|Qazim Koculi]]
'''Qazim Koculi''' ([[1887]]-[[1943]]), udhëheqës ushtarak shqiptar, senator i [[Senati i Shqipërisë (1920)|Senatit të Dhomës së Këshillit Kombëtar të Shqipërisë]] nga 27 mars 1920 deri më 20 dhjetor 1920 <ref>[http://www.parlamenti.altirana.com/graphics/foto/Ligjv%EBn%EBsit%20Shqiptar%EB.pdf Ligjvënësit shqiptarë 1920-2005] - <tt>Republika e Shqipërisë KUVENDI</tt>. Tiranë 2005</ref>, ushtarak shqiptarë nga Shqipëria.
Koculi ka qenë kryeministri më jetë shkurtër i Shqipërisë ku qeverisi vetëm një ditë, 6 orë, më [[6 dhjetor]] [[1921]].
 
== Jetëshkrimi ==
Koculi lindi më [[22 gusht]] [[1887]] në fshatin [[Kocul]] të [[Vlora|Vlorës]] në kohë të Perandorisë Osmane, i biri i Muhamet Kociut.<ref>[[Ago Agaj|Agaj A.]], Lufta e Vlorës: tregim i njëj pjesëmarrësi, Harmony Printing Ltd., 1960</ref> Arsimin fillor e kreu në vendlindje ndërsa atë të mesëm në gjimnazin “[[Zosimea]]” të Janinës.
Studimet e larta i përfundoi në Akademinë e Lartë Ushtarake të Stambollit,<ref name= "ev">[[Eqrem bej Vlora|Vlora E. bej.]], Kujtime: 1885-1925, IDK 2008</ref> pas të cilës fitoi gradën ''Teğmen''/Nëntoger. U emërua më pas në Marinën Ushtarake të Perandorisë Osmane, ku fitoi gradën e ''Üsteğmen''/Togerit. Më 1909 nuk i bindet një urdhri ushtarak të një eprori të tij gjatë një beteje detare në Prevezë, për t`iu dorëzuar flotës italiane, ku luftoi heroikisht me torpendierën e tij të vjetër.<ref name= "ev"/>
 
=== [[Lufta e Vlorës]] ===
 
Është aktiv në Luftën e Vlorës të vitit 1920 dhe njihet si një ndër organizatorët e Kuvendit të Barçallasë. Meqë Gjenerali Piacentini i cili i komandonte ato nuk denjoi t’i përgjigjej ultimatumit të drejtuar atij nga komisioni i dalë nga Kuvendi i Barçallasë që brënda 48 orëve të largoheshin trupat italiane nga Vlora, më 19 maj 1920 në Beun u zgjodh Komiteti i Luftës së Vlorës me Komandant të Përgjithshëm Qazim Koculin. Hyri në Vlorë në krye të trupave shqiptare, pas një beteje të zhvilluar më parë, më 3 shtator 1920. LidhurPas mekësaj atëlufte ngjarjekreu podetyrën citoje si është shprehur aso kohe [[Halim Xhelo|Halim Xhelua]]: “''Në qé populli i Labërisë Sparta, trupi i Kryengritjes dhe Komisjoni iprefektitDymbëdhjetëveVlorës. sytë, goja edhe veshët, Qazim Koculi qé shpirti i Epopésë së Vlorës!''”
Pas kësaj lufte kreu detyrën e prefektit të Vlorës.
 
== Jeta parlamentare ==
 
== Burimi i të dhënave ==
<references/>
{{Ref}}
 
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]