Ndryshimi mes inspektimeve të "Homeri"

69 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketa: Redaktim nga celulari
{{fjala|'''Homeri'''}}
[[File:Homer, marble bust.jpg|thumb|431x431px|Busti i Homer-it.]]
[[Skeda:Homer.jpg|120px|thumb|200px|Skulptur e kokës së Homerit]]
'''Homeri''' ([[greqishtja|greqisht]]: Óμηρος - 'Ómeros'') ishte poet epik legjendar i GreqisëHellenies antike. Për qënien dhe veprimtarinë e tij letrare, kritikët modernë kanë mendime të ndryshme qe kanë të bëjnë me dy poema te mrekullueshme të nivelit botëror: [[Iliada]] dhe [[Odisea]].''
 
Homeri mendohet se ka jetuar rreth shek. IX pr.K. Per daten dhe vendlindjen ka mendime te ndryshme; shkenca ka pranuar si me te mundshme Smirnen, qytet kolonial grek ne Azine e Vogel (Izmiri i sotem ne Turqi). Homeri ka jetuar shume kohe me vone nga koha kur ka ndodhur Lufta e Trojes dhe nga kthimi i grekeve ne atdhe. Kjo do te thote se poeti ka ditur ta shfrytezoje mrekullisht burimin e pasur te letersise gojore me kenge e himne te ndryshme kushtuar hyjnive, heronjve dhe bemave te tyre, te cilat kendoheshin ne ate kohe nga rapsode te ndryshem.
15

edits