Dallime mes rishikimeve të "Montreali"

18 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Robot: af:Montreal is a featured article; Ndryshime kozmetike
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q340)
v (Robot: af:Montreal is a featured article; Ndryshime kozmetike)
dhe Konventës Shoqata (ICCA).
 
== Histori ==
 
Dëshmi arkeologjike tregojnë se njerëz vendas pushtuan ishullin e Montrealit si fillim 4000 vjet më parë. Deri në vitin 1000 pas Krishtit, ata kishin filluar të kultivonin misër. Brenda disa qindra vjet, ata kishin ndërtuar fshatra të fortifikuara. Lorenc Saint Iroquoians, një popull i dalluar nga kombet Iroquois e Haudenosaunee bazuar pastaj në te sotmen, në Nju Jork, e themeluan fshatin Hochelaga në këmbët e malit Royal shekuj para se francrzet te arrinin. Arkeologët kanë gjetur dëshmi të banimit të tyre atje dhe në vende të tjera në luginë, të paktën që prej shekullit të 14-të. Eksploruesi francez Jacques Cartier vizitoi Hochelaga më 2 tetor 1535, dhe vlerësoi numrin e popullit vendas në Hochelaga të jetë "mbi një mijë njerëz".
 
Montreal ishte inkorporuar si një qytet në vitin 1832. Hapja e anijeve Canal Lachine lejohej të anashkalonte Lachine Rapids, ndërsa ndërtimi i urës Victoria themeluar ne Montreal ishte një qendër e madhe hekurudhore. Udhëheqësit e komunitetit Montreal të biznesit kishte filluar të ndërtonin shtëpitë e tyre në Mile Square Artë rreth vitit 1850. Nga 1860, ai ishte qyteti më i madh në British Amerikën e Veriut dhe qendra padiskutueshëm ekonomike dhe kulturore e Kanadasë.
 
{{Link FA|af}}