Ndryshimi mes inspektimeve të "Medina"

9 bytes added ,  6 vjet më parë
v
Robot: ar:المدينة المنورة is a featured article; Ndryshime kozmetike
v
v (Robot: ar:المدينة المنورة is a featured article; Ndryshime kozmetike)
{{Kartela vendbanim
| emri = Medina
| emri_amtar = اَلْمَدِينَة اَلْمَنَوَّرَة <br /> al-Madīnah al-Munauuarah
| lloji_vendbanimit = Qytet
| nofka = Qyteti i Ndritur
}}
 
'''Medina'''([[Arabishtja|ar.]]: المدينة المنورة, [[sqt]]. {{IPA|ælmæˈdiːnæl muˈnɑwːɑrɑ}} ose المدينة [[sqt]]. {{IPA|ælmæˈdiːnæ}}, zyrtarisht njihet si '''El-Medinetul-muneuere'''), është qytet në [[Hixhaz]] një krahinë në perëndim të [[Arabia Saudite|Arabisë Saudite]] dhe është kryeqendra e provincës [[Provinca Al Medinah|Al Medinah]]. Është qyteti i dytë më i shenjtë [[Islam]] dhe vendi i varrimit të [[Muhammedi|Muhammedit]]t.
 
== Përmbledhje ==
* [http://www.zubeyr-kureemun.com/SaudiArabia/MedinaMunawwara.htm Pictures of Medina Munawwara] - {{en}}
 
== Referenca ==
<references/>
 
[[Kategoria:Medina]]
[[Kategoria:Islam]]
 
{{Link FA|ar}}
 
[[hu:Medina]]