Dallime mes rishikimeve të "Arabët"

11 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Robot: ar:عرب is a featured article; Ndryshime kozmetike
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Robot: ar:عرب is a featured article; Ndryshime kozmetike)
Shikuar nga besimi, arabët besonin në shumë perëndi (Politeistë). Në shekullin IV dhe V në disa grupe arabe si Nabateët dhe Lamidët përhapet feja krishtere. Sipas Kuranit (22/78) përmendet një varrezë e "Besimit të Ibrahimit". Këta nuk e përdornin për ushqim mishin e derrit mirëpo jetonin me norma e zakone të këtij religjioni.
 
Populli arab para ardhjes së islamit ishte një popull mjaft i prapambetur sa që nuk zgjonte interesimin për ta pushtuar askush meqë ishte zonë shumë e pazhvilluar dhe e katandisur në humnerë.<ref group="H.Hamidullah.-&quot;Hyrje ne Islam&quot; , Sarajevë 1980. pg. 5"></ref>
 
Paraqitja e Profetit Muhamed dhe fesë Islame në Gadishullin Arabik ishte kthesë e madhe për këtë rajon, meqë Profeti arriti që pas një periudhe 23 vjeçare të luftës ndaj idhujtarisë në qytetin e Mekes dhe konkretisht fisit Kurejsh, të bënte një shtet që i bashkonte shumicën e arabëve të quajtur më vonë Kalifat ( Hilafet).
[[Kategoria:Arabët| ]]
[[Kategoria:Popuj]]
 
{{Link FA|ar}}