Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha arabe"

11 bytes added ,  6 vjet më parë
v
Robot: ar:لغة عربية is a featured article; Ndryshime kozmetike
v
v (Robot: ar:لغة عربية is a featured article; Ndryshime kozmetike)
|sil =
}}
'''Gjuha arabe''' (arabisht: اللُّغَةُ العَرَبِيَّةُ) është një [[gjuhët semitike|gjuhë semitike]].<br />
Megjithëse zakonisht flitet për arabishten si gjuhë, në të vërtetë bëhet fjalë për një familje gjuhësh ose ''vazhdimësi dialektesh'' që shtrihet nga brigjet e [[Oqeani_AtlantikOqeani Atlantik|Oqeanit Atlantik]] në perëndim, deri në [[Gjiri_PersikGjiri Persik|Gjirin Persik]] në lindje, nga [[Sudani]] e [[Somalia]] në jug, deri në [[Siria|Siri]] e [[Irak]] në veri. Organizata Ndërkombëtare e Standardizimit (ISO) u cakton kode të ndryshme këtyre dialekteve, që nga ana gjuhësore dallohen ndërmjet tyre më shumë se ''gjuhët'' serbo-kroate ([[gjuha serbe|serbishtja]], [[gjuha kroate|kroatishtja]], [[gjuha boshnjake]], [[gjuha malazeze]]). Megjithatë, dallimet janë kryesisht në shqiptim dhe gjuha e shkruar është pak a shumë e njëjtë kudo.<br />
 
Arabishtja është gjuha e [[Islamit]]. Për këtë arsye ka depërtuar në kombe dhe kultura në gjithë skajet e botës. Me kalifatet e njëpasnjëshme, veçanërisht atë Umajad, arabishtja u shtri përtej djepit të saj, [[Gadishulli Arabik]], në gjithë Afrikën Veriore deri në Spanjë nga njëra anë dhe përtej [[Persia|Persisë]], në [[Pakistan]] e [[Afganistan]] nga ana tjetër.<br />
Këto perandori më një shtrirje të jashtëzakonshme, së bashku me rëndësinë e fesë islame bënë që edhe gjuhë jo arabe, si [[Gjuha perse|Persishtja]] në Iran, Dari, Pashto, Urdu në Afganistan, Pakistan e Indi të përdorin shkrimin arab (forma Jawi përdoret në gjuhët e [[Malajzia|Malajzisë]] dhe [[Brunei|Bruneit]]t). Madje edhe gjuhët e bregut lindor të Afrikës adoptuan këtë alfabet, falë kryesisht tregtisë të Oqeanit Indian.<br />
Mëse 200 milionë banorë në mbarë botën kanë arabishten gjuhë amtare dhe po të shtohen ata që e njohin si gjuhë të dytë apo të tretë ky numër mëse dyfishohet. Muslimanet në çdo vend te botës e përdorin gjatë [[namazi]]t (lutjes) dhe leximit të [[Kur'ani|Kur'anit]]t.<br /> Përtej rëndësisë fetare, arabishtja sot, me rritjen ekonomike të vendeve arabe, është gjithnjë e më shumë një gjuhë e biznësit ndërkombëtar.
Arabishtja është një nga gjashtë gjuhët zyrtare e OKB-së.
== Shiko dhe këtë ==
[[Kategoria:Gjuhë|Arabisht]]
[[Kategoria:Arabët]]
 
{{Link FA|ar}}