Dallime mes rishikimeve të "Jul Çezari"

18 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Robot: bg:Юлий Цезар is a featured article; Ndryshime kozmetike
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
v (Robot: bg:Юлий Цезар is a featured article; Ndryshime kozmetike)
{{Hulumtim vetjak}}
[[FileSkeda:GiulioCesare.jpg|thumb|591x591px|Busti i Gaius Iulius Caesar ne Glyptoteken e [[München|Munchen-it]].]]
{{pa referenca}}
{{cung}}
[[Skeda:Iulius Caesar Coustou Louvre MR1798.jpg|200px|thumb|Bust i Cezarit]]
'''Gaius Iulius Caesar''', i njohur shqip si '''Jul Çezari''' lindi më [[12 korrik]] [[100 p.e.s.]] në [[Roma|Romë]] dhe ka vdekur me [[15 mars]] te [[44 p.e.s.]]. - [[ushtarak]] dhe [[burre shteti]] i Perandorisë romake, u vra nga kundërshtarët e tij politikë.
[[FileSkeda:Cäsar.jpg|thumb]]
Gai Jul Çezari ka luajtur një rol të rëndësishëm në transformimin e Republikës Romake, në Perandorinë Romake. Marshimi romak ne Britaninë e Madhe, prej ushtrisë së Jul Çezarit, e shtriu botën romake deri në oqeanin Atlantik. Ai konsiderohet si një prej gjenive ushtarak, më të mëdhenj të kohës dhe një prej liderëve me te fortë.
 
 
Si shkrimtar Çezari shquhet për stilin që mund të quhej shembullor për thjeshtësinë e qartësinë e gjuhës. Kështu në veprat e tij si: "De bello civilile" (Mbi luftën civile) dhe atë kushtuar luftës gale "De bello Gallico" ai përshkruan ngjarjet ushtarake kundër Pompeut me plot gjallëri edhe pse nuk mund të thuhet se është i paanshëm.
[[FileSkeda:Caesar-Altes-Museum-Berlin.jpg|thumb|533x533px]]
Çezari në veprat e tij përshkruan tërthorazi pjesë të [[Iliri]]së në të cilën ishin zhvilluar edhe disa ngjarje. Mirëpo ai nuk hynë më thellë në përshkrimet e tija. Në veprat e tij vërejmë përshkrime gjeografike të Ilirisë.
 
[[Kategoria:Biografi]]
 
{{Link FA|bg}}
{{Link FA|ro}}
{{Link FA|vi}}