Dallime mes rishikimeve të "Sandro Botiçeli"

39 bytes added ,  7 vjet më parë
v (Bot: Migrating 69 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q5669 (translate me))
Botiçeli zgjodhi ''hijeshine'', pra elegancen intelektuale dhe riparaqitjen e holle te ndjenjave, për t´i dhene forme vizionit te ri te botes te parashtruar nga oborri neoplatonik te [[Lorenzo il Maggnifico]]. Ne vitet e fundit te veprimtarise se tij prodhimtaria e tij karakterizohet nga ''paprehshmëria'', sepse Firencja perjetonte nje çast krizash qofte politike edhe fetare, me vdekjen e Lorenco il Manjifiko-s dhe ardhjen e [[Girolamo Savonarola]], profet i renies se idealeve njerzore, Boticeli ne kompozimet e tij fut dhimbjen e plote te patosit (zellit), ne menyre qe te lidhe me shume shikuesin, ne Lindshmerine Mistike braktis perspektiven duke plotesuar nje zmbrapsje te ndergjegjshme, perkunder nje shijeje te lashtesuar. Trashegimtari i tij i vetem ishte [[Filippino Lippi]], qe ndau me te paprehshmerine e pranishme ne prodhimtarine e tij te fundit.
 
== Veprat ==
Ai beri shurre te ngrire dhe mut bark
 
== Muzete ==
 
Anonymous user