Dallime mes rishikimeve të "Memli Kelmendi"

193 bytes added ,  7 vjet më parë
Muzika "Stine Dashurie"
(Memli Kelmendi eshte kompozitor shqiptar. Aktualisht eshte duke punuar me produksionin CIP Production, ne muziken e nje seriali qe shume shpejt do te dale ne RTK,)
(Muzika "Stine Dashurie")
Momentalisht është duke punuar në Shkollen e Mesme të Muzikës “Halit Kasapolli” ku ligjëron disa lëndë si: Korr, Muzika në Teknologji, Njohje e Literaturës Muzikore, Piano Obligat dhe Lexim Partiturave, gjithashtu është edhe udhëheqës I Orkestrës së Shkollës.
Si udheheqes dhe dirigjent I Korrit te Shkolles u prezentua në shumë mediume, duke realizuar vepra te njohura te kompozitoreve shqiptar dhe atyre te huaj. Vlenë të përmendet koncerti me korin dhe orkestrën e shkollës së mesme të Muzikës "Halit Kasapolli" në kishen katolike "Shën Katarina" në Pejë, ku Memli dirigjoi 16 vepra të kompoitorëve shqiptarë dhe të huaj. Ky koncert pati prezantim shumë të sukseshëm. Me mjaft sukses është prezantuar në Prizren për nderë të "Dashnor Xërxës" dhe së fundi ne festivalin ndërkombëtar të muzikës klasike "ReMusica 2013".
Memli është anëtar dhe orkestrues në orkestren e qytetit të Pejës (Orkestër e formuar ne vitin 2013). Aktualisht eshteKompozoi duke punuarvepren muzikenelektroakustike "Black & White" veper e njecila serialihapi shqiptarfestivalin qeDAM pritetnga Kori i shkolles se mesme te dalmuzikes. shpejtMorri poashtu pjese si dirigjent edhe ne RTKfestivalin ReMusica me 5 vepra korale. Memli Kelmendi eshte kompozitor i telenevoles se pare kosovare "Stine Dashurie"
 
[[Figura:ReMusica.jpg]]
Anonymous user