Dallime mes rishikimeve të "Komisioni Evropian"

25 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Komisioni Evropian''' (më parë i njohur si Komisioni i Komuniteteve Evropian) trupi [[ekzekutivi (qeverisës)|ekzekutiv]] i [[Bashkësia Evropiane|Bashkësisë Evropiane]]. Së bashku me [[Parlamenti Evropian|Parlamentin Evropian]] dhe [[Këshilli i Evropës|Këshillin e Evropian]], është një nga tre institucionet kryesore të Bashkësisë.
 
Roli kryesor i Komisionit është të propozojë dhe implementojë legjislacione dhe të mbikqyrë [[traktatet e BE]]-së, të cilat formojnë bazën ligjore të BE-së.
Anonymous user