Ndryshimi mes inspektimeve të "Portal:Gjeografi/A e dini se"

ska përmbledhje të redaktimeve
*....më 21 dhjetor do të jetë ndoshta dita më e errët në 372 vjetët e fundit. Në fakt, kjo ditë në kalendar shënon fillimin e dimrit në hemisferën veriore, si dita më e shkurtër e vitit. Përveç kësaj, dita më e shkurtër e vitit do të errësohet nga eklipsi i plotë hënor, që do të jetë i dukshëm në perëndim, shkruan “Fox News”.
 
*....Këtë vit vëllimi(2010) i prodhimit të arit në Kinë parashikohet të shtohet dhe do të kalojë nivelin e 3.2 milionë tonëve. Këtë e bëri të ditur më 17 nëntor zv/menaxheri i përgjithshëm i Grupit të Arit të Kinës, Du Haiqing. Në Konferencën Ndërkombëtare të Mineraleve, të zhvilluar po më 17 nëntor në Tianjin, Du Haiqing, tha se prej vitesh tregu ndërkombëtar nuk është furnizuar me ar, ndaj edhe për një kohë të gjatë tregu ka qenë i çekuilibruar në krahun e ofertës. Du Haiqing tha gjithashtu se me rritjen e vazhdueshme të prodhimit, Kina ka pasur rezultate të dukshme edhe në eksplorimin e arit. Në vitin 2007 Kina kaloi Afrikën e Jugut dhe u rendit e para për vëllimin e prodhimit të arit. Që nga ajo kohë, Kina ka qenë prodhuesja e parë e arit në botë.
 
*.... Regjistrimi i tërmeteve në territorin e ish Jugosllavisë , ka filluar në kohën e Austro-Hungarisë me instalimin e seizmometrit të parë në opservatiumin seizmologjik në Sarajevë në vitin 1905.
Anonymous user