Ndryshimi mes inspektimeve të "Angelina Jolie"

9 bytes removed ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Robot: bn:অ্যাঞ্জেলিনা জোলি is a featured article; Ndryshime kozmetike)
 
== Kariera ==
Jolie e filloi karrierën duke vepruar me zell një dekadë më vonë me një film me buxhet të ulët të prodhimit:Roli i parë kryesor ajo luajti në filmin [[Hackers (film)|Hackers]] (1995).Ajo u vlersua nga kritikët për mënyrën e paraqitjes në filmin biografik dhe fitojfitoi një [[Academy Award for Best Supporting Actress]] për preformancën e saj në filmin [[Girl, Interrupted].Jolie ka arritur famën e saj më gjerë deri në portretizim në video lojës si personazh një heroinë me emrin (Lara Croft) në [[Lara Croft: Tomb Raider]] ,dhe që atëherë ka ngritur veten si një prej aktore/ëveaktoreve më të mirë-njohurmirënjohura dhe një ndër aktore/ëtaktoret më të paguarpaguara në [[Hollywood]] Ajo ka pasur sukseset e saj më të mëdha komerciale me filmin aksion-komedi [[Mr. & Mrs. Smith]] dhe filmin e animuar [[Kung Fu Panda]].
 
 
Ajo ka pasur sukseset e saj më të mëdha komerciale me filmin aksion-komedi [[Mr. & Mrs. Smith]] dhe filmin e animuar [[Kung Fu Panda.
 
== Jeta private ==