Ndryshimi mes inspektimeve të "David Ben-Gurion"

195 bytes removed ,  6 vjet më parë
v
Skeda Declaration_of_State_of_Israel_1948.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Fastily
v (Robot: ca:David Ben-Gurion is a featured article; Ndryshime kozmetike)
v (Skeda Declaration_of_State_of_Israel_1948.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Fastily)
 
== Themelimi i Izraelit ==
 
[[Skeda:Declaration of State of Israel 1948.jpg|parapamje|left|David Ben-Gurion duke deklaruar pavarësinë e Izraelit nën një portreti të madh të Teodor Herzl, themelues i Zionizmit modern]]
 
Më 14 Maj, në ditën e fundit të Mandatit Britanik, Ben-Gurion deklaroi pavarësinë e shtetit të Izraelit. Në deklaratën për pavarësi të Izraelit, ai tha se një komb i ri do të "përkrahë barazinë e plotë sociale dhe politike pa dallim race, besimi apo gjinie."