Dallime mes rishikimeve të "Vargu detar"

742 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
''Mali Kanalit'' apo '''malesiamalësia akrokeraune''' (alb. ''Mali Kanalit'', griech. ''Κεραυνίων όρος'', lat. ''Cerauni montes'') është një zone bregdetare ne jug te [[Shqipëria|Shqipërisë]]. Ky vargmal shtrihet gjatë [[Deti Jon|detit Jon]], duke filluar nga [[Saranda]] mbi 100 kilometër në drejtimin juglindor drejt veriperëndimore [[Riviera shqiptare|rivierës shqiptare]] deri në afërsi të [[Oricum]]. Pjese me e ngritur e malësisë keraunike është : ''Maja e Çikës'' (2045&nbsp;m)<ref group="Anmerkung">Nicht zu verwechseln mit einem Berg gleichen Namens in der Nähe von [[Elbasan]].</ref> dhe ''Maja e Qorres'' (2018&nbsp;m).
{{Pp}}
 
|NAME = Ceraunisches Gebirge (alb. Vargu detar)
|KARTE = Karte Albanische Riviera.png
|KARTENBESCHREIBUNG=Topographische Karte der Albanischen Riviera mit Ceraunischem Gebirge
|BILD = Llogara 20070718 img 1373.jpg
|BILDBESCHREIBUNG=Hochgebirgslandschaft mit [[Maja e Çikës]] bei Llogara
|LAGE-POLITISCH =[[Qark Vlora]] und [[Qark Gjirokastra]], [[Albanien]]
|EINTEILUNG NACH =
|LAGE-GEBIRGE =
|LAGE-GEBIRGE-BEZ =
|HÖCHSTER GIPFEL = [[Maja e Çikës]]
|MAX-HÖHE = 2045
|MAX-HÖHE-BEZUG = AL
|BREITENGRAD = 40.198085
|LÄNGENGRAD = 19.638963
|REGION-ISO = AL-VL/AL-SR
|MAX-LÄNGE = 100
|POSKARTE = Albanien
|ALTERNATIVKARTE=
|TYP =
|GESTEIN =
|ALTER =
|FLÄCHE =
|BESONDERHEITEN=
}}
 
''Mali Kanalit'' apo '''malesia akrokeraune''' (alb. ''Mali Kanalit'', griech. ''Κεραυνίων όρος'', lat. ''Cerauni montes'') është një zone bregdetare ne jug te [[Shqipëria|Shqipërisë]]. Ky vargmal shtrihet gjatë [[Deti Jon|detit Jon]], duke filluar nga [[Saranda]] mbi 100 kilometër në drejtimin juglindor drejt veriperëndimore [[Riviera shqiptare|rivierës shqiptare]] deri në afërsi të [[Oricum]]. Pjese me e ngritur e malësisë keraunike është : ''Maja e Çikës'' (2045&nbsp;m)<ref group="Anmerkung">Nicht zu verwechseln mit einem Berg gleichen Namens in der Nähe von [[Elbasan]].</ref> dhe ''Maja e Qorres'' (2018&nbsp;m).
 
Në 1027 m e lartë [[Llogara]], malet ndahen në një perëndimor dhe një varg lindor malore. Zinxhiri bregdetar perëndimore është quajtur edhe Malet Akrokeraune. Në terma gjeologjike, gadishulli në veri pastaj i takon [[Karaburunit (Gadishulli) | Karaburunit]] për të cilën ndan gjirin e [[Vlorë]] në drejtim të detit të hapur. Pjesa e malit quhet në jug të Llogora ''Malet e Vetëtimes'' (dt. Donnerberge).
Përgjatë malit kalon një rrugë dredha-dredha që lidh Sarandën, [[Himarë]]n dhe qytete të tjera bregdetare në Vlorë. Ajo arrin kulmin e kurrizit në Llogora. [[Pisha]] flamur qëndron atje si një park kombëtar në mbrojtje. Zona është e njohur edhe në Shqipëri për mjaltë prodhuar por nuk është i cilësisë së shquar.
 
MaliMalësia Akrokeraune përmendet nga shkrimtarët e lashtë të tillë si [[Ptolemeu]], [[Straboni]] dhe [[Pausania]], të cilët përshkruajnë vendndodhjen e tij. Kështu, edhe emri i lashtë në vendet ku flitet gjermanisht është i njohur si emërtim i zakonshëm sot në Shqipëri.
 
== Fotogaleri ==