Dallime mes rishikimeve të "Vargu detar"

2 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
''Mali Kanalit'' apo '''malësia akrokeraune''' (alb. ''Mali Kanalit'', griech. ''Κεραυνίων όρος'', lat. ''Cerauni montes'') është një zone bregdetare ne jug te [[Shqipëria|Shqipërisë]]. Ky vargmal shtrihet gjatë [[Deti Jon|detit Jon]], duke filluar nga [[Saranda]] mbi 100 kilometër në drejtimin juglindor drejt veriperëndimore [[Riviera shqiptare|rivierës shqiptare]] deri në afërsi të [[OricumOrikumi]]. Pjese me e ngritur e malësisë keraunike është : ''Maja e Çikës'' (2045&nbsp;m)<ref group="Anmerkung">Nicht zu verwechseln mit einem Berg gleichen Namens in der Nähe von [[Elbasan]].</ref> dhe ''Maja e Qorres'' (2018&nbsp; m).
 
lartësinë 1027 m e lartë [[Llogara]] , malet ndahen në një varg perëndimor dhe një varg lindor malore. Zinxhiri bregdetar perëndimore është quajtur edhe MaletMalësia Akrokeraune. Në terma gjeologjike, gadishulli në veri pastaj i takon [[Karaburunit (Gadishulli) | Karaburunit]] për të cilën ndan gjirin e [[Vlorë]] në drejtim të detit të hapur. Pjesa e malit quhet në jug të Llogora ''Malet e Vetëtimes'' (dt. Donnerberge).
 
Përgjatë malit kalon një rrugë dredha-dredha që lidh Sarandën, [[Himarë]]n dhe qytete të tjera bregdetare në Vlorë. Ajo arrin kulmin e kurrizit në Llogora. [[Pisha]] flamur qëndron atje si një park kombëtar në mbrojtje. Zona është e njohur edhe në Shqipëri për mjaltë prodhuar por nuk është i cilësisë së shquar.