Gjeografia e Ukrainës: Dallime mes rishikimesh

Te gjith permbajtjen
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v Bot: Migrating 23 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q277597 (translate me)
Te gjith permbajtjen
Rreshti 1:
{{KUFUKR}}
'''[[Ukraina]], e cila ka kushte te mira per zhvillimin e bujqesis, per shkak te tokave te mira, klimes dhe mundesis se ujitjes esht prodhuese e drithrave, bimeve industriale ( panxhar e luledielli) , pemeve. Veriu ka pyje e kulloto, ndersa jugu stepe. Ne baze te pasurive minerale, Ukraina ka zhvilluar metalurgjine, industrine e metaleve, te makinave te ndryshme, anijendertimtarine, industrin kimike, ushqimore,tekstili etj. Ne vitin 2003 popullsia aktive ishte e punesuar sa ne bujqesi ( 19%), ne industri 30% ndersa ne veprimtarin sherbyese 50% .'''
'''[[Ukraina]]''' ndodhet në pjesën lindore të [[Evropë]]s.
=== Harta ===
[[Skeda:Dnepr Basin River Town German.png|left|250px]]
Anonymous user