Dallime mes rishikimeve të "Wikipedia:Faqja kryesore/Fotografia e ditës/2014/06/14"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: 300px|Peisazh nga Qafa e Luginës së Valbonës Alpet Shqiptare formojnë një skenë madhështore dhe frymëzuese, që nuk do vonojë të bëhet pika q...)
 
[[Skeda:ValbonaPassRrajca 1.jpg|300px|PeisazhZona ngae Qafabegatë e LuginësRrajcës në Parkun Kombëtar të Shebenik - ValbonësJabllanicës]]
 
 
[[Alpet Shqiptare]] formojnë një skenë madhështore dhe frymëzuese, që nuk do vonojë të bëhet pika qëndrore turistike e [[Shqipëri]]së. Në të kaluarën, e vështirë ishte hyrja për në këto male, jo aq sa për terreni sa për popullsinë (shumica baritore) krenare dhe të egër, xheloze për pavarësinë e saj.Të kufizuara, gati nga çdo anë. Në jug-perëndim në fakt bien deri në ultësirën shkodrane; nga qëndra mbërrijnë rrjedhën e [[Drini]]t, dhe për nga masa shkëmbore modeste përreth [[Cukali]]t, që gjeologët e veçojnë por për nga aspekti ortografik është një vazhdim i Alpeve Shqiptare: në lindje ulen drejt [[Tropojë]]s më e butë; vetëm në veri-perëndim [[Alpet]] lidhen me malësitë karstike malazeze.
 
[[Rrajca turistike]] është zona e mbrojtur e cila ndodhet në rrethin e Librazhdit. Format glaciale ku gjendet janë të vendosura në shpatin verior e lindor të malit të [[Shebenik]]ut ku gjendet kompleksi i cirqeve akullnajore të [[Rrajcë]]s.