Dallime mes rishikimeve të "Lilo Xhimitiku"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
{{Person Biografi
| Emri = Lilo Xhimitiku
| Titulli =
| Fotografia = Lilo Xhimitiku.jpg
| Datëlindja = [[20 Korrik]] [[1907]]
| Vendlindja = [[Berat]]
| Datëvdekja =
| Vendvdekja =
| Kombësia = shqiptar
| Feja =
| Profesioni = fotograf
| Titujt =
| Bashkëshortja =
| Bashkëshorti =
| Fëmijët =
}}
 
'''Ilia Xhimitiku''' ishte një fotograf i shquar nga qyteti i [[Berat|Beratit]]. Lilo Xhimitiku siç e thërrisnin në Berat lindi më [[20 Korrik]] [[1907]] në Lagjen Goricë të qytetit të [[Berati]]t, në një familje tregtarësh. Në vitin [[1925]] vëllai i tij i dhuron një aparat 6 x 9 të tipit "Kodak", që e kishte sjellë nga [[Italia]]. Ai punoi për pak kohë me Palok Gurashin. Më vonë ai krijoi lidhje të afërta me Marubët (1929–1930, ndërsa kryente shërbimin ushtarak në Shkodër) dhe me fotografë të tjerë. Në vitin 1936 bëri udhëtimin e parë njohës drejt Italisë. Vizitoi Barin, Sicilinë, [[Napoli]]n, [[Romë]]n, Firencen, [[Milano]]n e Gjenovën. Këtu ai u pajis me materiale dhe aparate nga më moderne të kohës, stampatricën, solucione, letër, vulën e thatë (e njohur e që mbahet e vetmja në llojin e saj). Si njeri me njohje të gjera shoqërore dhe me vizion të qartë nga bota e qytetëruar, ishte i pasionuar sidomos pas portretit dhe natyrës. Më vonë iu kushtua edhe kompozimit, dhe u angazhua në fiksimin e fakteve, ngjarjeve apo ditëve të shënuara.