Ndryshimi mes inspektimeve të "Prizreni"

ska përmbledhje të redaktimeve
(+Photo and Commonscat)
[[File:2013-10-06 Stone Bridge, Prizren, Kosovo 8649.jpg|thumb|upright=1.5|[[Ura e gurit (Vushtrri)|Ura e gurit]].]]
[[Skeda:VUES IV41070-1-.jpg|thumb|right|300px|Prizreni në vitin 1863]]
[[Skeda:PrizreniEmbemaEmblema - Prizren.JPGjpg|50px200px|left]]
'''Prizreni''' (në tekste edhe ''Prizrend'', [[gjuha serbe|serbisht]]: Призрен ) është qytet në pjesën jug-perëndimore të [[Kosova|Kosovës]] si dhe i dyti në Kosovë për nga madhësia dhe popullsia pas [[Prishtina|Prishtinës]]. Prizreni po ashtu është qendër e [[Komuna e Prizrenit|komunës]] dhe rajonit me të njëjtin emër.
Qyteti ka një popullsi prej rreth 170,000 banorësh, shumica Shqiptarë. Komuna mendohet të ketë rreth 221,000 banorë, përfshi këtu vetë qytetin dhe 76 fshatrat që e përbëjnë.