Dallime mes rishikimeve të "Rowan Atkinson"

ska përmbledhje të redaktimeve
Suksesin e Jo Lajme Nine O'Clock çuar në e tij Luajnë në Sitcom mesjetare Adder Zi, të cilën ai edhe bashkë-shkruajtur me Richard Curtis, në vitin 1983. Pas një hendek tre-vjeçare, në një pjesë për shkak të problemeve buxhetore, një seri e dytë ishte shkruar, këtë herë nga Curtis dhe Ben Elton, dhe e parë shfaqën në vitin 1986. Blackadder II ndjekur fatin e një nga pasardhësit e karakterit origjinal Atkinson-së, këtë herë në epokën e epokës elizabetiane. Të njëjtin model u përsërit në dy vazhdime Blackadder tretë (1987) (vendosur në epokën Regency), dhe Blackadder shkon Forth (1989) (të vendosura në Lufta e Parë Botërore). Seri Blackadder vazhdoi të bëhet një nga komeditë më të suksesshme BBC situatës të të gjitha kohërave, vënies në televizion, duke përfshirë Speciale Christmas [[Carol Blackadder]]'s (1988) dhe Blackadder: Vite arrogant (1988).
 
Krijim tjetër Atkinson e famshëm, i pafat z. Bean, së pari u shfaq në New Day Vite në 1990 në një të veçantë gjysmë ore për Thames Television. Karakterin e z. Bean ka qenë krahasohen disi me një Keaton moderne Buster. [10] Gjatë kësaj kohe, Atkinson doli në festivalin e Vetëm për Laughs komedi në Montreal në vitin 1987 dhe 1989. Pasojat Disa të z. Bean u shfaq në televizion në vitet 1990, dhe ajo përfundimisht e bëri në një film të madh në vitin 1997. Bean të drejtë, ajo u drejtua nga [[Mel Smith]], ish e tij bashkë-yll nga Jo News Nine O'Clock. Një film i dytë u lëshua në 2007 me titull [[Mr. Bean's Holiday]] ne Shqip Festa e z. Bean's.Gjithnje e me teper ai deshironte te jetonte ne Paris.
 
== Jeta Personale ==
=== Martesa, Fëmijët dhe Ndarjet ===
 
Rowan Atkinson ishte më parë në një marrëdhënie me aktoren Leslie Ash. Në vitin 1990 ai u martua me Sunetra Sastry. Çifti u takua për herë të parë në fund të viteve 1980, kur ajo punonte si artiste makijazhi në BBC. Ata kanë dy fëmijë, vajzën Lili (një aktore), dhe djali Benxhamin.
 
Në Shkurt të 2014, u njoftua se Atkinson ka paraqitur kërkesa për divorc nga Sastry. Gruaja e tij prej 23 vjetësh. Më pas, ai u largua nga shtëpia e familjes dhe në një banesë në Londrën perëndimore. Ai është parë me të dashurën e tij të re, aktoren Louise Ford. Ata filluan duke u takuar pasi punuan sëbashku në një film komik: Quartermaine’s Terms.
[[Kategoria:Lindje 1955]]
[[Kategoria:Aktorë]]