Ndryshimi mes inspektimeve të "Puka"

70 bytes added ,  6 vjet më parë
[[Skeda:Puka Hani i Perparim Lacejt.jpg|300px|thumb|Hani i Përparim Laçejt]]
 
 
== Historia ==
[[Skeda:PUKA PANORAMIM.jpg|300px|thumb|Pamje nga Puka turistike]]
 
=== Historia ===
Në Lashtësi Puka përfshihej brenda trevës veriore të fisit ilir pirust, i njohur si shkrirës dhe përpunues metalesh. Zhvillimi ekonomik gjatë Antikitetit dhe Mesjetës i dhanë shkas zhvillimit të jetës qytetare me qytetet a qytezat, si: Ad Picaria, Pukae, Shqeli, Delmace, Gralisht, Iballe, Crevenum (Spas), Sarda (Shurdhahu) etj.