Dallime mes rishikimeve të "Gruaja"

1.848 bytes added ,  8 vjet më parë
U kthye versioni 1449006 i bërë nga Minglagenti (diskutimet)
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(Propagande fetare!)
(U kthye versioni 1449006 i bërë nga Minglagenti (diskutimet))
[[Skeda:Proportions de la femme de huit têtesCanon de laRenaissance.gif|thumb|Gruaja]]
Ky artikull eshte fshire per njeanshmeri dhe per mungese besueshmerie![[Kategoria:Njeriu]]
[[Skeda:Female.png|thumb|Simboli i gjinis femërore]]'''Gruaja''' është krijesë femërore njerëzore e moshës së rritur e kundërta e [[Burri|burrit]] që është krijes mashkullore njerëzore e moshës së rritur. Termi grua zakonisht përdoret për të dalluar krijesat femerore për nga mosha e tyre dhe për të dalluar krijesat femërore nga kijesat mashkullore.
 
== Terminologjia ==
 
Fjala grua në gjuhën shqipe ka disa kuptime më të ngushta nga kuptimi i përgjithshëm për gjinin femërore të moshës së rritur. Ky term përodret në veçanti për një krijesë të gjithis femërore të martuar, pra një femër e martuar.
 
== Të drejtat e gruas (grave) ==
 
Gruaja nuk mund të themi se gjithmonë ka qenë e privilegjuar me të drejta të veta për ekzistencë, punë edukim dhe trashigimi. Të drejtat e saja varësisht nga periudhat kohore variojnë nga një gjendje në një tjetër. Arritja e të drejtave të veta gruaja si e till i arrin në vende të ndryshme në kohëra të ndryhme. Për shembull gruaja në [[Feja Islame|Islam]] në vendet arabe të drejtat e veta i arrin në kohën e shpalljes së islamit.
 
Në suazat ndërkombëtare gruaja të dretat e veta fillon t'i kërkoje dhe ngadal t'i arrij që nga marshimi i 15000 grave më [[8 Mars]] [[1908]], 15000 në [[Nju Jork]].
 
Sot të drejtat e gruas zakonisht identifikohen me të drejtat e njeiut.
 
== Roli kulturorë dhe gjinorë ==
Gruaja ka rol shum të rëndësishëm në zhvillimet dhe ndryshimet kulturore në një shoqëri, gjithashtu dhe ndikon drejtpërdrejtë në zhvillimin dhe përparimin e gjinis njerëzore sepse ajo ka kontakt shum më të afërt me [[Fëmiu|fëmijët]].
 
 
 
dua per rolin e gruas ne shoqerine e sotme nje studim
 
== Biologjia dhe anatomia ==
 
== Shih dhe këtë ==
{{njeriu}}
 
== Lidhje të jashtme ==
 
[[Kategoria:Njeriu]]
Anonymous user