Dallime mes rishikimeve të "Kanceri"

28 bytes added ,  6 vjet më parë
Jane shtuar referencat
(Jane shtuar referencat)
 
Tumoret zakonisht klasifikohen ne këto grupe :
#) BENINJE : kur ato kane rritje te ngadalte dhe kane një lokalizim te kufizuar specifike. Si shembull mund te merren : Nishanet, Nejset ETJ<ref>www.doktoriim.com</ref>.
#) MALINJE : nga latinishtja Malingnens-me veprim te keq ; Kur ato rriten shpejt dhe formoje Metastaza. Këto tumore ndërhyje ne funksionin normal te organeve ne te cilat ato janë lokalizuar duke shkaktuar shpesh edhe Vdekje.
 
Anonymous user