Ndryshimi mes inspektimeve të "Baba Reshati"

41 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1421604 (translate me))
{{Leter Tabela Fillim}}
{{Leter figura|Baba Reshat Bardhi 1.jpg|200pxthumb|250px|Kryegjyshi në selinë e Komunitetit Botëror Bektashian në [[Tiranë]]}}
{{Letër portreti| Haxhi Dedë Reshat Bardhi}}
{{Leter emri| Reshat }}
 
[[Skeda:Foto10.jpg|300px|thumb|left|[[Papa Gjon Pali II]] takohet me Haxhi Dedë Reshat Bardhi gjatë qëndrimit të tij në [[Tiranë]]]]
[[Skeda:Baba Reshat Bardhi.jpg|thumb|250px|Kryegjyshi në selinë e Komunitetit Botëror Bektashian në [[Tiranë]]]]
Më 1991, bën peligrinazhin tradicional islamik në qytetin e shenjtë të Mekës dhe fiton titullin Haxhi. Po atë vit, me ndihmën dhe bashkëpunimin e Nënë Terezës, rihap Kryegjyshatën Botërore Bektashiane. Më 20 korrik 1993 organizon dhe drejton Kongresin e Gjashtë bektashian, ku shpallet Kryegjysh Botëror i Bektashinjve. Shtatë vjet më vonë, në shtator të vitit 2000, organizon Kongresin e Shtatë të bektashizmit dhe shtator 2005, Kongresin e tetë bektashian. Këto 14 vitet e fundit pas përmbysjes së regjimit komunist, nën kujdesin personal të Dede Reshatit janë hapur e vënë në shërbim të besimtarëve bektashianë rreth 120 objekte kulti, duke realizuar kështu një ringjallje të vërtetë e të fuqishme të besimit bektashian në vendin tonë. Ka marrë pjesë aktive në konferenca e takime ndërkombëtare kushtuar problemeve të mprehta të kohës, si në Gjermani, Itali, Iran, Turqi, Azerbaixhan, Maqedoni, Kosovë etj. Ka luajtur rol të dorës së parë në ruajtjen e mardhënieve tradicionalisht të mira midis komuniteteve e besimeve të ndryshme fetare në Shqipëri,duke e vështruar tolerancën fetare si domosdoshmëri jetike dhe porsi hyjnore. Ai është nderuar me titullin "[[Pishtar i Demokracisë]]", është vlerësuar edhe nga Presidenti i [[ShBA|Shteteve të Bashkuara të Amerikës]], [[George W. Bush]], në lidhje me qëndrimin e prerë kundër aktit barbar të 11 shtatorit 2001 , është nderuar edhe nga [[Papa Gjon Pali II]] gjatë Konferencës Botërore për një dialog ndërkombëtar për të mirën e Paqes. Në këto vite është nderuar në vendin tonë me tituj të ndryshëm si: Qytetar Nderi i [[Qarku i Beratit|Qarkut të Beratit]], [[Kukësi]]t, të [[Krujë]]s, të [[Bulqizë]]s, të [[Komuna Martanesh|Martaneshit]] dhe në mars të vitit 2005, me rastin e 70 vjetorit të ditëlindjes nga Presidenti i Republikës iu dha [[Urdhri "Naim Frashëri"|Urdhëri "Naim Frashëri", i Artë]].
 
Anonymous user